lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Verkkopiraatteja jahtaava poliisi teki ratsioita 14 maassa

7.9.2010 16:54 | Päivitetty: 7.9.2010 21:42

Poliisi on tehnyt ratsioita laittomia tiedostonjakajia vastaan 14 maassa ympäri Eurooppaa. Dagens Nyheterin mukaan poliisi on takavarikoinut pääasiassa palvelimia, mutta myös yksityishenkilöiden tietokoneita.

Dagens Nyheterin mukaan ratsiat tehtiin Belgian viranomaisten pyynnöstä, ja ratsioita tehtiin Hollannissa, Tsekissä, Italiassa, Britanniassa, Norjassa, Saksassa ja Unkarissa.

Ratsioiden kohteena olivat piraattiryhmät, jotka hankkivat ja levittävät laittomasti esimerkiksi elokuvia, pelejä ja musiikkia. Dagens Nyheterin mukaan takavarikoituja palvelimia epäillään käytetyn laittomien sisältöjen levittämiseen.

Yhtenä kohteena ratsiassa oli ruotsalainen internet-palveluntarjojaja PRQ, joka on liitetty laittomia sisältöjä levittävään Pirate Bayyn ja tietovuotosivusto Wikileaksiin.

Useat uutissivustot raportoivat tiistaina Pirate Bayn olevan suljettu. Sivusto toimi tiistaina vain ajoittain.

Dagens Nyheterin mukaan PRQ:lta selvitettiin vain joitain sen asiakkaiden tietoja, eikä palvelimia takavarikoitu.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.