23.4.2009 12:00 | Päivitetty: 23.4.2009 12:36
Palkintolautakunnan mukaan Ville Rannan tuotanto on ällistyttävän laaja ja monisäikeinen.
Sarjakuvataiteilija Ville Ranta on saanut tämänvuotisen Puupäähattu-palkinnon. Suomen sarjakuvaseura myöntää palkinnon vuosittain ansioituneelle suomalaiselle sarjakuvantekijälle.
Palkintolautakunta toteaa, että Rannan, 30, tuotanto on "nuoresta iästä huolimatta ällistyttävän laaja ja monisäikeinen". Rannan tuotannossa korostuvat raadin mukaan samat inhimilliset teemat: Kuka minä olen ja miten olen tähän päätynyt? Mitä oikein tahdon? Miksei tämä kärsimys katoa?
"Kiitos hatusta", sanoi Ranta palkinnon myöntämistilaisuudessa Kansalliskirjastossa.
"Voin käyttää tätä koko kesän, kuten ylioppilaat ennen vanhaan."
Rannan mukaan Puupää-hattu on erityisen arvokas, koska se on ollut olemassa niin pitkään.
"Sarjakuvalla on hirveän vähän perinteitä Suomessa."
Oulussa asuva Ranta nousi suuren yleisön tietoisuuteen helmikuussa 2006, kun hän käsitteli Kaltio-lehden verkkosivuilla julkaistussa sarjakuvassaan samaan aikaan Tanskassa ja maailmalla vellonutta Muhammed-pilakuvakohua. Rannan sarjakuvasta nousi Suomessa kiistaa ja Kaltion päätoimittaja erotettiin sen takia tehtävästään.
Rannan pääteoksena pidetään vuonna 2008 ilmestynyttä Kajaani-sarjakuvaromaania. Se on kuvitteellinen kertomus Elias Lönnrotin elämästä Kajaanissa.
Rannan piirrostyyli on luonnosmainen. Useimmissa sarjakuvissa hän käsittelee asioita itsensä kautta.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi