18.3.2009 15:54 | Päivitetty: 18.3.2009 19:37
Putín-nuoret osoittivat mieltään EU:n Moskovan päämajan edessä keväällä 2007. Nuoret vaativat EU:ta tuomitsemaan "fasismin nousun Virossa".
Tallinna. Kremlin-mielisen nuorisojärjestön Našin aktivistien tulo Virosta Helsinkiin mielenosoitukseen maanantaina on Viron suojelupoliisin mukaan mainostemppu. Pyrkimyksenä on mustamaalata Viroa valtiona.
”Naši pyrkii leimaamaan Viron natsivaltioksi”, suojelupoliisin edustaja Andres Kahar sanoo.
Yhteistyössä Naši-aktivistien kanssa Virossa toimii Yövartio, joka toissa vuonna vastusti neuvostoaikaisen sotilaspatsaan siirtoa Tallinnan keskustasta. Yhteensä aktivisteja toimii Virossa maan suojelupoliisin mukaan vain parikymmentä.
Viron tiedotusvälineissä maanantainen mielenosoitus ei ole saanut paljoa huomiota. Viikkolehti Eesti Ekspressin verkkosivuilla todettiin, että yksi motiivi on vahingoittaa Viron ja Suomen välejä.
Mielenosoitusta on kaavailtu Sofi Oksasen ja Imbi Pajun toimittaman artikkelikokoelman Kaiken takana oli pelko julkistustilaisuuteen.
Putin-nuorten tiedotustilaisuus Finlandia-talossa peruttu 20.3.2009
Tutkija: Naši-mielenosoitus marginaaliryhmän julkisuustempaus 19.3.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi