lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

WSOY:n Barrikadi-sarja haastaa Tammen Huutomerkki-kirjat

12.12.2007 14:18

Suurkustantamo WSOY on lanseeraamassa kirjamarkkinoille uutta Barrikadi-sarjaa, joka on haastamassa Tammen henkiinherättämää, legendaarista Huutomerkki-sarjaa.

"Ajassa on selvästi tilausta uudenlaiselle, ajankohtaiselle pamflettikirjallisuudelle, koville aiheille. Barrikadi-sarja verkkosivuineen edustaa samalla uutta monimedia-ajattelua", sanoo WSOY:n kotimaisen kaunokirjallisuuden kustannuspäällikkö Harri Haanpää.

Barrikadi-sarja alkaa ilmestyä ensi keväänä ja WSOY:n puolelta sarjasta vastaa Harri Haanpää. Barrikadi-sarjassa uutta on paitsi kirjan ja verkon yhdistäminen, myös se, että sarja tuotetaan alihankintana.

Barrikadi-sarjaa tuottavat toimittaja Jouni Tervo ja kirjailija-toimittaja Harri Nykänen, joilla on yhteinen firma Pulitzer Oy. Barrikadin yhteistyökumppaneita WSOY:n lisäksi ovat Nelosen uutiset, Radio Helsinki ja Apu-lehti. Tervo ja Nykänen tuottavat, toimittavat, hankkivat tekijät ja aiheet, ja vievät valmiin kustannussopimuksen Haanpään allekirjoitettavaksi.

WSOY hoitaa loput eli kustantaa, julkaisee ja tuo markkinoille valmiin Barrikadi-pokkarin. Kirjasarjan hinta pidetään Haanpään mukaan reippaasti alle 20 eurossa.

"Tulemme modernisoimaan pamfletin käsityksen. Barrikadi on 2000-luvun pamfletti, yhteiskunnallista kirjallisuutta ja journalistisesti tuotettua painavaa sanaa", tiivistää Jouni Tervo.

Hän on silminnähden innostunut Barrikadistaan, ei rahan vaan idean vuoksi. "En voi sanoa olevani maailmanparantaja, mutta olen maailman miettijä."

Koko Barrikadi-sarjan ydin on Tervon mukaan olla ärhäkkä yhteiskunnallinen keskustelija perustelluista ajankohtaisaiheista ja mielipiteistä. Ensin tulee markkinoille kirja eli punnittu puheenvuoro lähteineen ja sen jälkeen verkkosivuilla avautuu jatkokeskustelu. Aiheet ulottuvat mediasta talouteen.

"Media on viihteellistynyt ja se on totta, joka muuta väittää, valehtelee", Tervo korostaa.

Verkko vaatii Tervon mielestä vain hyviä ideoita. "Enää ei tarvitse ostaa painotaloa."

Suomessa julkaistaan kirjoja enemmän kuin koskaan, mutta näkyykö se yleisessä keskustelussa, Tervo epäilee. Media vyöryy kansalaisten yli sellaisella vauhdilla ettei enemmistö pysy perässä.

Barrikadi-nimen keksi Harri Nykänen. "Barrikadi-logo sisältää itseironiaa. Se on samalla iskevä ja herättää tunteita, mutta ei mitään 70-lukulaista", Tervo heittää.

Tammi jatkaa legendaarisen Huutomerkki-sarjansa julkaisemista ensi keväänä.

Uudesta Huutomerkki-sarjasta tulee kustannusjohtaja Annamari Arrakosken mukaan vanhaa sarjaa moniarvoisempi ja moniäänisempi.

Tammen uusitun Huutomerkki-sarjan pokkareista ensimmäisinä ilmestyvät helmi-maaliskuussa taloustoimittaja Seppo Konttisen puolen miljoonan suomalaisen työttömyyteen johtanut Salainen pankkituki sekä kansanedustaja Heidi Hautalan mediakohuun perustuva pamfletti Venäjä-teesit.

"Huutomerkki-sarjalle on ilmeinen kulttuurinen tilaus. Pamfletti on vain yksi laji. Keskustelua tarvitaan ja kantaaottava, punnittu ja jopa provosoiva pokkari istuu nykyaikaan", muistuttaa Huutomerkki-sarjan tuottaja, erikoistoimittaja Tuula Kousa Tammesta.

Ajankohtaispokkarin hinta ei Kousankaan mukaa saa ylittää 20 euron haamurajaa. Tammelta on tulossa monia uusia Huutomerkki-kirjoja, mutta tekijöitä ei tietenkään vielä paljasteta. Pamflettien aiheet vaihtelevat ilmastonmuutoksesta markkinatalouteen ja luokka-Suomeen.

Tammen ensimmäinen Huutomerkki-pokkari oli Jaakko Okkerin parissa viikossa toimittama kulttikirjaksi kohonnut Praha 21.8. 1968, joka analysoi Prahan kevättä panssareineen ja suurvaltoineen.

Otavalla pamflettikirjallisuutta jatkaa edelleen Liken ja Rauhanpuolustajien kustantama Pystykorva-sarja.

WSOY ja Helsingin Sanomat ovat osa SanomaWSOY-konsernia.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.