lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Ylen alueväki tyrmistyi maakuntauutisten leikkausaikeista

4.10.2010 20:50

Ylen maakuntaradioiden työntekijät ovat tyrmistyneet yhtiön suunnitelmista vähentää lähetysaikoja alueilla. Suunnitelmien mukaan sekä radio- että tv-uutiset lähetettäisiin tulevaisuudessa vain nykyisiltä alueellisia tv-uutisia lähettäviltä paikkakunnilta. Näitä paikkakuntia ovat Helsingin lisäksi Turku, Tampere, Lappeenranta, Jyväskylä, Vaasa, Kuopio ja Oulu.

Ohjelmatyöntekijöiden edustajan mukaan voidaan ennustaa, että pelkkiä päivittäislähetyksiä lähettävissä toimituksissa työntekijätarve olisi pienempi kuin toimituksissa, jotka lähettäisivät päivittäisohjelman lisäksi myös uutisia.

"Vaikka henkilöstövähennykset tehtäisiinkin pääasiassa eläköitymisten kautta, tultaisiin epäilemättä joillekin työntekijöille ehdottamaan muuttoa toiselle paikkakunnalle", sanoi ohjelmatyöntekijöiden tiedotteessa Ari-Pekka Sirviö, alueen toimitusosaston puheenjohtaja.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.