3.9.2010 0:00 | Kommentit
Vesku Loirin ura alkoi Pojat-elokuvan Jaken roolista 1960-luvun alussa.
Kaikkien suomalaisten tuntema näyttelijä Vesa-Matti Loiri on ollut viime aikoina otsikoissa enemmän vanhojen rakkaussuhteidensa ja terveysongelmiensa kuin työnsä saavutusten vuoksi. Siksipä Mika Kaurismäen henkilökuva hänestä on tervetullut.
Vesku on lähes kaksituntinen täysverinen dokumentti, jossa Vesa-Matti Loirista luodaan kokonaiskuvaa haastattelujen ja tv- ja elokuvakatkelmien avulla. Kaurismäen tyyli muistuttaa hieman Peter von Baghin henkilödokumentteja: näyttelijän omia vaiheita peilataan hänen roolihahmoihinsa ja niiden vuorosanoihin.
Vesku on julkisesti ilmoittanut tyytymättömyytensä hänestä aiemmin tänä vuonna ilmestyneeseen auktorisoimattomaan elämäkertakirjaan. Kaurismäen elokuvassa hän pääsee nyt omin sanoin kertomaan elämästään ja kuvaamaan itseään.
Tuloksena on myötäsukainen, mutta rehellisen oloinen kuva lahjakkaasta näyttelijästä ja muusikosta, joka pitkälti valitsi komiikan draaman sijasta. Vesku puhuu valinnoistaan, voitoistaan ja menetyksistään suoraan, eikä kaihtele liioin terveysongelmistaan puhumista. Kaurismäen kamera seuraa häntä Lapin mökillä, konserteissa, levytyksissä sekä tapaamisissa sukulaisten ja kollegoiden kanssa. Erityisen koskettava on Veskun esiintyminen Provinssirockissa nuoren yleisön edessä.
Oman sanansa sanovat Veskun entiset rakastetut ja hänen lapsensa.
Veskun kertoessa ihmissuhteistaan Kaurismäki näyttää otoksia hänen rakastetuimman roolihahmonsa Uuno Turhapuron leukailuista. Rinnastus ei mielestäni oikein toimi, kun taas dokumentin päättävä Veskun Rauta-aika-televisiosarjassa esittämän seppä Ilmarisen tilitys istuu täydellisesti taiteilijan omiin vaiheisiin.
Vesku on suuri draamallinen lahjakkuus, mutta hän on työskennellyt teatterissa varsin vähän, minkä hän itsekin elokuvassa hiukan valitellen myöntää.
Vaikka dokumentti etenee melko lailla päähenkilönsä ehdoilla, sen pohjasävy on hieman surumielinen. Laulujen lunnaat on maksettu, kalliilla hinnalla.
Outoa sinänsä, ettei elokuvassa edes mainita monia Veskun hienoja draamarooleja esimerkiksi elokuvissa Rakastunut rampa, Jon ja Pedon merkki.
Vesku
Suomi 2010
Ohjaaja: Mika Kaurismäki
Pääosissa: Vesa-Matti Loiri, Lily Loiri
Laji: Dokumentti
Kesto: 109
Ikäraja: S
Tähdet: 


Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi