perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla
ARVIOITA Emma Salokoski & Ilmiliekki Quartet Sellosalissa. Salokoski, laulu,Verneri Pohjola, trumpetti, Antti Kujanpää, piano, Antti Lötjönen, bassoja Joonas Riippa, rummut.

Emma Salokoski ilmiliekeissä

Julkaistu: 9.4.2010 lehdessä osastolla Kulttuuri

Konsertti. Ruotsinkielisten kansanlaulujen ja taidejazzin yhdistelmä lienee epäkaupallisinta mitä viihdemassa voi oopperan lisäksi kuvitella. Emma Salokosken ja Ilmiliekki Quartetin viimesyksyinen levy Vi sålde våra hemman oli riski jopa tekijöiden vakiintuneessa yleisössä.

Viimeistään Sellon vaikuttavan konsertin perusteella saattoi kuitenkin aistia, että projekti on avaamassa Salokoskelle ja Ilmiliekille hienon ilmaisumaailman. Sama meininki suomalaisilla klassikoilla voisi nousta hitiksi.

Salokosken ja Verneri Pohjolan melodinen yhteistyö oli ainutlaatuista kuultavaa. Salokosken äänenkäyttö on kehittynyt Pohjolan innoittamana uudelle tasolle. Melankolisen ja herkän yksi-ilmeisyyden oheen on tullut valtavan hienoja soinnillisia tehoja ja nyansseja. Vieläpä kirkkaasti ja kauniisti. Salokosken ei tarvitse huutaa tai säröillä.

Ensemble ylevöitti kansanlaulujen toteavat ja toisteiset sisällöt ja melodiat maanläheisellä ja mukaansatempaavalla tavalla. Laulujen rajattu piiri laajeni ja voisi laajeta ja revetä enemmänkin. Tätä jäämme odottelemaan.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.