Julkaistu: 20.11.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri
Konsertti. Yhdysvalloissa mitä suosituin kantrilaulaja Toby Keith ulotti ensimmäisen Euroopan-kiertueensa Suomeen todistaen olevansa vahvaääninen ja läsnäolollaan katseet keräävä esiintyjä.
Keithin kymmenhenkinen kiertueorkesteri näytti huolettomalta 70-luvun rockbändiltä, jonka soittoa dominoi soolotilan 80-luvun tuhnuisella digitaalisoundilla ja sisällyksettömällä hevilurittelulla rohmunnut kitaristi Rich Eckhardt. Keithin levyjen upea kantrikitarointi loisti poissaolollaan.
Bändiin kuului myös pedal steel -kitaran soittaja ja kieli-instrumentteja viulusta mandoliiniin vaihtanut akustisen kitaran yleismies, mutta näiden pelien soinnille ei nyanssiton soitto ja mössö miksaus antanut tilaa sen enempää kuin lavakoreografian hauskuuteen keskittyneelle puhallinkolmikolle.
Keith painotti rokkaavaa kapakkakantria, joka olikin innostuneen yleisön mieleen. Balladit jäivät vähiin, ja hurmoshenkiset patriotismin ylistyslaulut ja poliittissävyiset puheet Keith jätti viisaasti tyystin pois. Ikävä kyllä setistä putosi myös riemukas Weed With Willie, joka olisi voinut räjäyttää pankin.
Lämmittelijän paikan sai taustalaulaja Mica Roberts Eckhardtin asiallisen akustisen kitaroinnin säestämänä. Roberts lauloi hienosti ja osasi ottaa yleisönsä - valmiuksia olisi astua pysyvästi eturiviin.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi