Julkaistu: 31.3.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri
KONSERTTI. Ensin hyvät uutiset. Juilliard-kvartetti ja klarinetisti Charles Neidich toivat tuliaisina 100-vuotiaan Elliott Carterin tuoreen klarinettikvinteton. Jousikvartetin ja klarinetin kokoonpanonhan ovat kullalla silanneet Brahms ja Mozart, jonka kvinteton larghetto-osa kuultiinkin ylimääräisenä.
Carter liittyi edeltäjiensä seuraan omalaatuisella teoksella, jossa yhtäältä klarinetti, toisaalta kvartetti kokonaisuutena ja hetkittäin myös yksilöinä kulkivat omilla tasoillaan, mutta runsaasta elehtimisestä ja vastakohtaisuudestakin huolimatta ihmeellisesti samassa vetovoimakentässä. Neidich oli esityksen herkkävireinen ja luotettava ankkuri.
Sitten huonot uutiset. Juilliard-kvartetin soiton puhtaus oli jatkuvaa liukastelua. Etenkin ensiviulisti Joel Smirnoffin otteet ihmetyttivät: pitkät äänet olivat yhtä säätämistä, enimmäkseen puhtaaseen suuntaan, mutta saattoivatpa ne muljahtaa epävireeseenkin.
Mitä jää jäljelle yhtyeen maailmankuulusta mestaruudesta, jos kuulija joutuu arvailemaan? Jotain sentään: Mendelssohnin Es-duuri-kvartetossa op. 12 ja Ravelin F-duuri-kvartetossa saatiin nauttia täyteläisestä soinnista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi