Julkaistu: 18.11.2009 lehdessä osastolla Kulttuuri
Konsertti. Hollantilaisella The Nitsillä on perinteisesti lämpimät välit Suomeen. Savoyssa nähtiin jälleen laadukas konsertti, jossa taitavat muusikot soittivat kultivoitua ja leikkisää rockia.
Laulaja Henk Hofsteden akustisesta kitarasta kuului parissa ensimmäisessä kappaleessa vain vienoja heläyksiä. Se pääsi kunnolla esiin Distance-kappaleessa, joka oli illan ensimmäinen huippuhetki.
Iso osa konsertista oli Nitsin uudelta Strawberry Wood -levyltä. Tyylikkään levyn kappaleet heräsivät lavalla eloon vielä hienommin.
Nits-triossa rumpalilla on harvinaisen keskeinen rooli. Rob Kloet on ollut vuonna 1974 perustetussa Nitsissä mukana Hofsteden kanssa alusta saakka. Hänen tarkka ja vivahteikas työskentelynsä kannatteli sointia.
Vuonna 1983 Nitsiin liittynyt Robert Jan Stips lavensi sointia koskettimistaan kelloilla ja muilla äänillä. Hofsteden kitara toi mukaan lähinnä orgaanista väriä.
Soittajien veroinen tekijä oli Nitsin visuaalista puolta vuodesta 1980 suunnitellut Tom Telman.
Lavasteina oli pylväitä - levyn nimen mukaisia mansikkapuita - joissa oli marjoina kohdevalaisimia. Osittain animoidut taustagrafiikat ja tehokas valojen käyttö loihtivat niistä alati muuttuvan metsän.
Välillä Nits istahti lavan reunalle soittamaan täysin akustisesti. Yhtye ravitsi myös nostalgiannälkäisiä vanhoilla kappaleillaan.
Aivan lopuksi herkistyttiin 1980-luvun klassikoihin In the Dutch Mountains ja Adieu, Sweet Bahnhof.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi