perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla
ARVIO Gary Primich & Friends: Gary, Indiana. Blue North Records. 20e.

Gary Primich and Friends: Gary , Indiana

Julkaistu: 19.3.2010 lehdessä osastolla Kulttuuri

LEVYT. Laulaja ja huuliharpisti Gary Primich kävi Suomessa toistakymmentä kertaa ja kiersi maata aina Lappia myöten sekä vierailevana solistina että yhtyeensä kanssa. Bluesille omistautuneen Primichin elämäntyö katkesi kuitenkin syyskuussa 2007 vain 49-vuotiaana.

Musiikkilehti Blues Newsia kustantava Finnish Blues Society muistaa nyt Primichia levyllä Gary, Indiana, johon on kerätty hänen Suomessa tekemiään harvinaisia konserttiäänityksiä. Kaksimielistä nimeä selittää henkilöhistoria: Gary Primich syntyi 1958 modernin bluesin pääkaupungissa Chicagossa, mutta varttui toisen osavaltion puolella Indianan Garyssa - kuten häntä neljä kuukautta myöhemmin samassa Garyssa syntynyt Michael Jackson.

Albumin avaa ja päättää kaksi kitaristi Esa Kuloniemen soololevyltä (2006) valittua näytettä, jotka poikkeavat "postmodernismissaan" Gary Primichin perustyylistä, mutta muistuttavat hänen avoimuudestaan.

Julkaisun perusteeksi olisivat riittäneet silti aivan hyvin arkistoista kaivetut napakat konserttikoosteet, joilla verevästi soittava ja laulava Primich on omimmassa elementissään: 1991 hän kiersi Suomen kesää ensi kertaa Honey B. & T-Bonesin kanssa, kevättalvella 2002 matkakumppanina oli Wentus Blues Band.


Levyn julkaisukonsertti on lauantaina Helsinki Blues Festivalilla.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Suosituimmat – Arviot
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.