7.7.2012 5:00 | Päivitetty: 3.7.2012 15:06
Mitä mää tekisi?
Vanhempie mökil mää kitkisi kasvimaat, mutta tääl mää en saa kasveihi koskee. Niit hoita puutarhuri.
Mää mene ulos.
Hiano sää. Jos o kaunist, sanotaa, että sää o niinko morsian.
Mää muista se päivä. Poris, Reposaare kauniis kirkos. Sillo meist tuli miäs ja hänen vaimons.
Mää rakasta kauneut. Kauniit muatoi, kauniit lauseit, vanhuste ryppeje kauneut.
Miähet o erilaisii.
Tual ne istuu patiol ja jua kaljaa. Häksy ja Anssi ja mun miäs.
Aika karkeepuheisii nää Sauli kaverit. Mää en nii tykkää niitte vitseist, mutta pääasia, että Saulil o mukavaa.
Hän on kyl heidän seuras aivan ko eri miäs. Joku toine miäs,
joka asettui sinuun ja kysyi / tunnenko minä sinut / sinun lihasi, muistojesi värit / korviesi nipukat aamulla / et vastaa / on kysymyksiä jotka valehtelevat meille
Mitä jos mää lähde kävelemää puutarhaa?
Joo, mää lähde.
Sora rapise sandaalie al. Kui mä tykkääkää täst muatopuutarhast. Vehreist haavoist ja kuusikujanteist ja lintuje viserryksest.
Signe Relanderii pelotti tääl. Häne mielestäs tua huvila oli ko kummitustalo. Mää en siäl pelkää, en anna mustuuden täyttyä / värien sekoittua ja kuolla / sillä vaikka on yö / minä näen / valo on silmissä / silmien sisällä.
Täsä on mu miälipaikkani. Täsä mää tykkä ol. Täsä kallionkolos.
Mää näpyttele Laural: Ne lähtee huomenna (onneks). Tulkaa te perjantaina! Sauli saa sitten koko viikonlopun kestää meidän juttuja : D
Häksy huikkaa mul. ”Tuu heittämään tikkaa”, hän sanoo. ”En mää jaksa”, mää vastaa. Anssi heittää ny. Hän o oikee koljatti.
Mää nauti sammale tunnust ja kive lämmöst. Mutta kuuma täsä tule.
Lennu kuapsutta nurmee. Onkohan siäl myyrä kolo?
Nyt ne miähet laskee tikkakisa tuloksi, laskevat yhteen lukuja / muodostavat niistä uusia / joihin entiset sisältyvät / muistoina, sedimentteinä / eloton kerros / piilevy täynnä tietoa / jonka päälle kasvaa sammaleen viisaus.
Häksy vitsaile, että hän tekee tuloksest protesti.
Sylvi Kekkonen viihty tääl hyvi. Hänt mää arvosta. Vahva ihmine, vahva miehe rinnal.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi