perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Autisti Daniel Tammet on muisti-ihme

5.2.2010 10:34

Jérôme Tabet

Brittiläinen Daniel Tammet kuuluu hyvin pieneen joukkoon. Hän on huippulahjakas autistinen savantti. Tammetin kaltaisia on maailmassa vain viitisenkymmentä.

Savantiksi määritellään henkilö, jolla on kehitysvamma tai -häiriö, mutta myös poikkeuksellisia kykyjä.

Ja niitä Tammetilla todella on. Hän luetteli ulkomuistista 22 514 piin desimaalia. Tammet näkee numerot ja numerosarjat väreinä. Monimutkaisien laskutoimitusten vastaukset hän näkee päänsä sisällä muotoina. Tammet on myös kielinero. Hän osaa kymmentä kieltä, myös hieman suomea. Islantia hän oppi puhumaan viikossa.

Helsingin Sanomien toimittaja Anssi Miettinen tapasi Daniel Tammetin Ranskassa ja kirjoitti hänestä jutun helmikuun Kuukausiliitteeseen. Kävi ilmi, että Tammet oli 18-vuotiaana au pairina Espoossa.

Alla olevan linkin takana on Daniel Tammetista tehty dokumenttielokuva The Boy with the Incredible Brain (2005). Sen käsikirjoitti ja ohjasi Steve Gooder.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.