tiistai 22.5.2012 | Hemminki, Hemmo  Onnittele e-kortilla

Askarruttaako asuminen?

Askarruttaako asuminen

Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.



LAKIMIES VASTAA

Hyvä rakennustapa muuttuu

Julkaistu: 25.2.2007 lehdessä osastolla Asuminen

Ostimme pari vuotta sitten vuonna 1991 valmistuneen rinteeseen rakennetun omakotitalon. Talossa on maanvarainen matalaperustus, jossa lattiapinnan korkeus maan pinnasta ylämäen puolella on alle 30 cm. Rakennuslupapiirrustusten mukaan lämpöharkoista tehdyn sokkelin maanalaisen osan pintaan tulee bitumisively, ei muuta pinnoitetta. Nyt on selvinnyt, että bitumisively puuttuu. Lämmöneristystä tai muuta pinnoitusta sokkelin maanalaisessa osassa ei myöskään ole. Kosteusvaurioita ei ole havaittu. Onko myyjä velvollinen hinnanalennukseen vesieristyksen puutteen vuoksi?

Hyvä rakennustapa edellyttää rakennustyöltä ammattitaitoisuutta ja huolellisuutta. Rakennettaessa tulee huolehtia siitä, että rakennus suunnitellaan ja rakennetaan rakentamista koskevien säännösten ja määräysten sekä myönnetyn luvan mukaisesti, sanoo Kuluttajaviraston lakimies Mika Hakamäki.

Hyvä rakennustapa kuitenkin muuttuu ajan myötä. Pelkästään hyvän rakentamistavan noudattamatta jättämistä ei aina voi pitää virheenä sinänsä, Hakamäki sanoo.

"Oikeuskirjallisuuden mukaan voi kuitenkin - tapauksesta riippuen - olla mahdollista, että uudehkoa rakennusta koskevassa asiassa ostaja voi esittää myyjälle vaatimuksia hyvän rakentamistavan vastaisesta rakentamisesta, vaikka siitä ei olisi aiheutunutkaan kohteelle vahinkoa."

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

Kaikki kysymykset ja vastaukset

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.