tiistai 22.5.2012 | Hemminki, Hemmo  Onnittele e-kortilla

Askarruttaako asuminen?

Askarruttaako asuminen

Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.



LAKIMIES VASTAA

Kohtuullinen tiemaksu ei vaikuta asunnon hintaan

Julkaistu: 30.8.2009 lehdessä osastolla Asuminen

Ostimme pienen omakotitalon. Nyt on selvinnyt, että tänne johtava kahden kilometrin pituinen tie on yksityistie, ja joudumme maksamaan sen kunnossapidosta.

Olisiko myyjän pitänyt kertoa tierasitteesta?

Suomessa suuri osa tieverkosta pääteiden ja taajamien ulkopuolella on yksityisteitä. Tällaisten teiden kunnossapidosta vastaavat muun muassa tien osakkaat.

Toisaalta myös kaupunkialueilla kiinteistöjen omistajat vastaavat muun muassa katujen puhtaanapitokustannuksista.

"Tietenkin myyjän olisi pitänyt kertoa kaikki kiinteistön käyttöön liittyvät oikeudet, velvoitteet ja kustannukset", sanoo kiinteistöjuristi Matti Kasso Asianajotoimisto Kuhanen, Asikainen & Kanervasta.

"Toisaalta ostajan on varauduttava erilaisiin tavanomaisiin kustannuksiin, vaikka niistä ei sentilleen mainittaisikaan. Jos vuosittainen tiestä aiheutuva kustannus ei ole kovin suuri, se ei todennäköisesti olisi vaikuttanut kauppahintaan. Siksi tiemaksu ei luultavasti täytä kaupan virheeltä vaadittavaa oleellisuusvaatimusta", Kasso neuvoo.

Hänen mielestään hyvityksestä kannattaa kuitenkin vielä keskustella myyjän kanssa.

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

Kaikki kysymykset ja vastaukset

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.