Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.
Julkaistu: 18.1.2009 lehdessä osastolla Asuminen
Taloyhtiömme ilmastokanavien puhdistuksessa havaittiin, että joku oli yhdistänyt säädösten vastaisesti hellan yläpuolella olevan liesituulettimen ilmastointikanavaan. Puhdistustyön suorittanut yritys korjasi putkituksen taloyhtiön toimeksiannosta. Isännöitsijä lähetti laskun meille. Ilmoitimme, että emme ole tätä virheellistä muutosta tehneet, joten korjausvastuu on yhtiön. Kumpi on oikeassa? Osakkeenomistaja vastaa huoneiston sisäpuolisista osista ja huoneiston ulkopuolinen kunnossapitovastuu on yhtiöllä, sanoo Kiinteistöliitto Uusimaan vastaava lakimies Mia Pujals. Yhtiö vastaa siten liesituulettimen "putkituksesta" ilmanvaihtokanavaan.
Jos liesituuletin on aikaisemman osakkaan huoneistoon tekemä lisäys, oikeuskäytännön mukaan nykyinen osakas vastaa tuulettimesta aiheutuneista merkittävistä lisäkustannuksista.
"Tapauksen yksityiskohdista riippuen kustannukset maksaneella saattaisi olla mahdollisuus periä korvausta siltä, joka teki virheellisen asennuksen", Pujals arvioi.
Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi
Kaikki kysymykset ja vastaukset