tiistai 22.5.2012 | Hemminki, Hemmo  Onnittele e-kortilla

Askarruttaako asuminen?

Askarruttaako asuminen

Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.



LAKIMIES VASTAA

Osina lahjoitetun mökkitontin myyntivoitto on hankala verottaa

Julkaistu: 6.4.2008 lehdessä osastolla Asuminen

Omistan sisareni ja isäni kanssa yhtä suuret osuudet mökkitontista Itä-Suomessa. Isäni on alun perin omistanut tontin yksin, mutta on vuosien saatossa lahjoittanut siitä osuuksia minulle ja sisarelleni pidättäen itsellään hallintaoikeuden. Viimeisestä luovutuksesta on noin viisi vuotta.

Olemme nyt päättäneet myydä koko kesämökkikiinteistön. Miten minulle ja sisarelleni lasketaan myyntivoittovero?

Molempien sisarusten luovutusvoitto lasketaan erikseen jokaisesta erillisellä lahjalla saadusta murto-osuudesta mökkitonttiin, sanoo Veronmaksajien keskusliiton lakiasiainjohtaja Vesa Korpela.

Kunkin osan hankintameno on lahjaverotuksessa käytetty arvo, sillä edellytyksellä että jokaisesta lahjasta on tehty asianmukainen lahjaveroilmoitus. Lahjaverotusarvosta ei vähennetä isän aikanaan pidättämän hallintaoikeuden arvoa.

Hankintameno-olettamaa käytetään luovutusvoittoa laskettaessa, jos lahjaverotuksessa käytetty arvo ja suhteellinen osuus myyntikuluista ovat yhdessä sitä vähemmän.

"Hankintameno-olettama on 40 prosenttia myyntihinnasta niiltä osin, jotka olette omistaneet vähintään 10 vuotta. Alle 10 vuotta omistamienne osuuksien hankintameno-olettama on 20 prosenttia myyntihinnasta. Lisäksi ei voi vähentää myynti- tai muita kuluja", Korpela sanoo.

Jos lahjoitus on myyntipäivänä alle vuoden vanha, lahjansaajan hankintameno on sama, kuin se olisi lahjanantajalla.

Isän pidättämä hallintaoikeus voi aiheuttaa yllätyksiä sekä isän että tytärten verotuksessa. Jos kiinteistön kauppahinta jaetaan omistusoikeuksien mukaan eikä oteta huomioon hallintaoikeutta, verottaja voi tulkita sisarten saaneen lahjan, Korpela arvioi.

Jos hallintaoikeus otetaan huomioon rahojen jaossa ja isä saa enemmän kuin tyttäret, isää todennäköisesti verotetaan tavalliseen tapaan luovutusvoitosta. Tarkan ennakkotiedon verokohtelusta saa verovirastolta maksua vastaan.

"Hallintaoikeudesta luopuminen ei aiheuta veroseuraamuksia, jos talletatte rahat yhdessä tai hankitte niillä jotakin muuta omaisuutta yhteiseen lukuun ja sovitte, että isällänne säilyy näihin elinikäinen hallintaoikeus", Korpela sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

Kaikki kysymykset ja vastaukset

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.