Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.
Julkaistu: 15.4.2006 lehdessä osastolla Asuminen
Talomme pyörävarasto on tupaten täynnä polkupyöriä. Näistä osa on ilmeisen käyttämättömiä.
Voiko taloyhtiö velvoittaa asukaat merkitsemään pyöränsä ja hävittää tämän jälkeen merkitsemättömät polkupyörät? Jos ei, niin miten asiassa tulisi edetä, jotta varastoon saataisiin lisää väljyyttä?
Taloyhtiö voi viime kädessä hävittää yhtiön varastotiloihin jätetyn hylätyn ja arvottoman omaisuuden, sanoo Kiinteistöliitto Uusimaan vastaava lakimies Mia Pujals.
Jotta voidaan olla varmoja siitä, että omaisuus todella on hylättyä, tulisi riittävän hyvissä ajoin ennen "siivouspäivää" toimittaa tieto omaisuuden merkitsemisvelvollisuudesta sekä hylätyn omaisuuden mahdollisesta hävittämisestä kaikille asukkaille. Ilmoitus tulee toimittaa sekä huoneistoihin että ilmoitustaululle.
Kun arvioidaan riittävää ilmoitusaikaa, tulee ottaa huomioon muun muassa tavanomaiset loma-ajat. Tärkeintä olisi pyrkiä varmistumaan siitä, että hävitettävä omaisuus on todella hylättyä. Muutoin toisen omaisuuden hävittäminen saattaa johtaa vahingonkorvausvelvollisuuteen.
HS
Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi
Kaikki kysymykset ja vastaukset