keskiviikko 23.5.2012 | Lyydia, Lyyli  Onnittele e-kortilla

Askarruttaako asuminen?

Askarruttaako asuminen

Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.



LAKIMIES VASTAA

Rakennusliike saa nostaa hintoja kesken työn

Julkaistu: 22.4.2007 lehdessä osastolla Asuminen

Voiko rakennusliike nostaa asuntojen hintoja rakennusvaiheen alettua? Tällöinhän asuntojen ostajat ovat eriarvoisessa asemassa. Myöhemmin asuntonsa ostaneet ovat joutuneet maksamaan asunnoistaan kymmenen prosenttia korkeamman hinnan kuin aivan alkuvaiheessa ostopäätöksensä tehneet.

Elinkeinonharjoittajalla on vapaus hinnoitella tuotteensa, sanoo Kuluttajaviraston lakimies Mika Hakamäki.

Niin kauan kun asuntoja on yhtiössä myytävänä, hintoja voidaan muuttaa kysyntää ja tarjontaa vastaavaksi. Tällöin voi siis käydä niinkin, että alkuvaiheessa ostopäätöksensä tehneet joutuvat maksamaan asunnoistaan muita korkeamman hinnan.

Kuitenkaan jo tehdyn sopimuksen hintaa ei voida yksipuolisesti jälkikäteen muuttaa. Toisaalta elinkeinonharjoittaja ei voi myöskään vaatia asunnosta korkeampaa hintaa kuin mitä asunnon hinnaksi on markkinoinnissa ilmoitettu.

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

Kaikki kysymykset ja vastaukset

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.