keskiviikko 23.5.2012 | Lyydia, Lyyli  Onnittele e-kortilla

Askarruttaako asuminen?

Askarruttaako asuminen

Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.



LAKIMIES VASTAA Lakimiehet vastaavat lukijoiden
asumista koskeviin kysymyksiin.
Kysymyksiä voi lähettää osoitteella
hs.asunto@hs.fi
tai PL 65, 00089 Sanoma.

Taloyhtiö voi päättää ammeen maksamisesta erikseen

Julkaistu: 18.10.2009 lehdessä osastolla Asuminen

Kylpyhuoneeseemme tehtiin perusteellinen remontti laajan kosteusvaurion korjaamiseksi. Taloyhtiö vastaa remontista pintoihin asti.

Ennen remonttia kylpyhuoneessa oli alkuperäinen, kiinni muurattavaa mallia oleva kylpyamme rakennusvuodelta 1969. Kylpyhuone purettiin rakennuspintoihin asti ja amme vaihdettiin uuteen irtoammeeseen vastaavan vahingon välttämiseksi. Samassa rytäkässä vaihdoimme sinänsä ehjät vanhat kaapit, peilit ja lavuaarin uusiin. Niiden kuluista vastasimme itse.

Entäpä kylpyamme, onko sen uusiminen osa kylpyhuoneen "saattamista entiselle tasolle", eli vastaako sen kustannuksista taloyhtiö vai osakas? Asunto-osakeyhtiön ja osakkaan välinen kunnossapitovastuu määräytyy asunto-osakeyhtiölain perusteella, ellei kunnossapidosta ole määrätty muuta yhtiöjärjestyksessä, kertoo vanhempi lakimies Tiina Hallberg Suomen Kiinteistöliitosta.

Lain mukaan yhtiö vastaa rakenteista ja niistä johtuvista sisäpuolisista vioista. Kun vaurion syy on rakenteissa, korjaa yhtiö myös pintamateriaalit ennalleen.

Yhtiössä voidaan kuitenkin tehdä periaatepäätös, että vanhoja kylpyhuoneita korjatessa ylitetään lain minimivaatimukset. Silloin ei tehdä pelkkiä paikkakorjauksia, vaan kylpyhuone saatetaan saman tien nykyaikaiselle tasolle niin vedeneristysten kuin pintojenkin osalta.

"Kysymyksen perusteella saa kuvan, että yhtiössä on tehty vanhan muuratun ammeen tilalle kosteusvauriokorjauksen yhteydessä nykyaikaisemmat pesutilat suihkulla. Tällöin amme ei enää ole samalla tavalla välttämätön kuin se on aiemmin ollut rakenteidenkin toimivuuden kannalta", Hallberg keroo.

"Yhtiössä voidaan tehdä päätös, ettei yhtiö enää maksa erillisiä ammeita tällaisten korjausten yhteydessä. Toisaalta yhtiö voi päättää, että ammeet edelleen hankitaan", Tiina Hallberg sanoo.

Tärkeintä on, että osakkeenomistajia kohdellaan yhdenvertaisesti vastaavissa tilanteissa.

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

Kaikki kysymykset ja vastaukset

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.