Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.
Julkaistu: 11.5.2008 lehdessä osastolla Asuminen
Taloyhtiömme yhtiöjärjestyksen mukaan jokaiselle asunnonomistajalle kuuluu oma sähköpistokkeellinen parkkiruutu. Ruudun koko on 2,5 m x 5,00 m. Yhtiömme hallitus on nyt päättänyt, että auton maksimileveys parkkiruudussa on 190 cm peilistä peiliin ja pituus 500 cm. Matkailuautoni leveys on 220 cm ja pituus 554 cm, ja siksi hallitus päätti, että joudun siirtämään autoni kääntöpaikalle kaupungin maalle. Pakkaskelillä autoni ei lähde käyntiin ilman pistokelämmitystä, eikä lämmitysjohto ylety pistokkeestani autoon. Jouduin ostamaan muutamalla tuhannella eurolla käytetyn henkilöauton talviajoa varten. Mitä voin tehdä? Pitäisikö hallituksen osoittaa minulle joku toinen paikka, jossa olisi sähköpistoke?
Yhtiöjärjestyksen määräys täyttyy edelleen, koska sähköpistokkeellinen parkkiruutu on yhä kysyjän käytössä, sanoo Kiinteistöliiton vanhempi lakimies Tiina Hallberg.
"On täysin mahdollista, että matkailuautolle normaalikokoinen ruutu on liian pieni. Tällöin on tunnustettava se tosiasia, että ongelma on oman kulkuneuvon suuruudessa eikä parkkiruudussa. Hallituksen ohjeistus autojen leveydestä tähdännee siihen, että kaikkia ruutuja voidaan käyttää samalla tavalla. Jos välit jäävät niin ahtaiksi, ettei ovia saa enää auki kolhimatta naapurin autoa, on ohjeistus varmasti tarpeellinen", Hallberg sanoo.
Mikäli parkkipaikkojen koko alkaa muodostua yleiseksi ongelmaksi, voidaan tällainen asia Hallbergin mukaan viedä yhtiökokouksen ratkaistavaksi.
"Tätä ennen on syytä selvittää, voidaanko ylipäänsä, ja millä kustannuksilla, suurentaa parkkiruutujen kokoa."
Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi
Kaikki kysymykset ja vastaukset