sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Askarruttaako asuminen?

Askarruttaako asuminen

Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.



LAKIMIES VASTAA Lakimiehet vastaavat lukijoiden
asumista koskeviin kysymyksiin.
Kysymyksiä voi lähettää osoitteella
hs.asunto@hs.fi
tai PL 65, 00089 Sanoma.

Vuokravakuus pankkitilille, mutta reiluin pelisäännöin

Julkaistu: 28.6.2009 lehdessä osastolla Asuminen

Olemme vuokranneet sijoitusasuntojamme lähes 20 vuotta. Vakuus on aina talletettu vuokralaisen nimelle tehdyllä pankkikirjalla, jonka ehtonumero estää vuokranantajan väärinkäytökset. Pankit kyllä tietävät tämän käytännön, mutta vuokralaisen pitää sitä vaatia vuokrasopimusta tehtäessä, ja tallettaessaan vakuusrahan pyytää pankista kopio pankkikirjansa tärkeistä sivuista tositteeksi. Viimeisen asunnon myimme pitkäaikaiselle vuokralaisellemme viime kesänä. Hän sai takaisin vuokravakuutensa ja korot 15 vuodelta, eli nimelleen tehdyn pankkikirjan joka oli meidän hallussamme kunnes olimme tarkistaneet huoneiston kunnon. Mielestäni tämä on aika tavanomainen ja ainoa turvallinen vakuuden talletusmenettely. Se estää vuokranantajaa rosvoamasta rahoja toisen tililtä, jossa on myös ehto lisäsuojana. Ihmettelen, miksi sitä ei tuoda palstanne kysymyksissä enemmän esille. Se voisi auttaa lukuisia ihmisiä suojaamaan vakuutensa.

Vuokravakuustilin omistaminen ja korot ovat ikuisuuskysymys, sanoo Vuokralaisten keskusliiton pääsihteeri Anne Viita.

Kuten kirjoittaja toteaa, voidaan vakuus aina tallettaa vuokralaisen nimelle avatulle tilille, jolloin korkotuotto on molempien etuna. Kun vuokrasuhteen aikana kertynyt korko lisätään pääomaan, vakuuden määrä on koko vuokrasuhteen ajan lähempänä vuokran todellista määrää. Usein pitkäaikaisissa vuokrasopimuksissa ei ole osattu varautua vakuuden ajantasaistamiseen. Vuokrasuhteen päättyessä vuokralainen saa siis koroilla lisätyn vakuuden palautuksena, Viita sanoo.

Pankit ovat Viidan mukaan kuitenkin ottaneet vakuustilin avauksen yhteydessä varsin voimakkaan linjan vuokranantajien etujen puolustamiseksi.

"Vakuustilin yhteydessä monet pankit tarjoavat vuokralaisille tilin panttaussitoumusta, jolloin vuokranantaja pystyy käyttämään tiliä kuten omaansa. Harvoin tuodaan kysymyksessä mainittua käytäntöä edes esille. Toivottavasti markkinoilta löytyy entistä useampi valistunut vuokranantaja, joilla on valmiutta käyttää vakuustilin osalta reiluja pelisääntöjä", Viita toivoo.

Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi

Kaikki kysymykset ja vastaukset

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.