Lakimiehet vastaavat asumista koskeviin lukijakysymyksiin. Kysymyksiä voi lähettää osoitteella hs.asunto@sanoma.fi tai PL65, 00089 Sanoma.
Julkaistu: 23.8.2009 lehdessä osastolla Asuminen
Rivitalotaloyhtiömme yhtiökokous päätti enemmistön äänin, että postin kantaminen koteihin asti maksetaan Itellalle yhtiövastikkeilla (noin 100 euroa/asunto/vuosi). Osalle asukkaista postin kotiin kanto tulee näin halvemmaksi, koska Itella laskuttaa siitä postilaatikon sijainnin mukaan.
Silloinen hallitus ei toteuttanut päätöstä, koska Kiinteistöliitosta saatiin lausunto, jonka mukaan postinkanto kotiin ei kuulu normaaliin asumistasoon eikä sitä voi siksi rahoittaa yhtiövastikkeilla. Myöhemmin valittu uusi hallitus kuitenkin pani sen toimeen, koska joku asukkaista oli uhannut oikeudella, jos he eivät sitä tee. Valittajan mielestä lakimieslausunto ei ole sama kuin oikeuden päätös.
Voiko taloyhtiö rahoittaa maksullisen postinkannon yhtiövastikkeilla? Voiko taloyhtiön hallitus joutua vastuuseen, jos se ei pane toimeen tällaista päätöstä?
Lähtökohtana on, että osakkeenomistajan velvollisuus maksaa vastikkeita määräytyy yhtiöjärjestyksessä määrättyjen perusteiden mukaan. Asunto-osakeyhtiölaissa taas määritellään ne menot, joihin vastiketta voidaan käyttää. Näitä ovat esimerkiksi kiinteistön ja rakennusten ylläpito- ja hoitokulut sekä sellaiset perusparannukset ja uudistukset, joilla kiinteistö ja rakennus saatetaan vastaamaan kunkin ajankohdan mukaisia vaatimuksia, sanoo Kiinteistöliitto Uusimaan neuvontalakimies Maria Lautala.
Lain sanamuodon mukaan palvelut eivät kuulu yhtiövastikkeella katettaviin menoihin. Postin kantaminen kotiovelle on luonteeltaan maksullinen lisäpalvelu. Osakkeenomistajilla on vapaus valita, haluavatko he käyttää tätä palvelua.
"Siten yhtiökokouksen enemmistö ei voi mielestämme päättää tällaisen palvelun hankkimisesta ja sen rahoittamisesta yhtiövastikkeella", Lautala sanoo.
Yhtiön johdon vahingonkorvausvastuu määräytyy vanhan osakeyhtiölain perusteella. Sen mukaan yhtiön johto voi joutua korvaamaan, jos se on aiheuttanut tahallaan tai tuottamuksellisesti vahingon yhtiölle, tai jos vahinko on aiheutettu asunto-osakeyhtiölakia tai yhtiöjärjestystä rikkomalla osakkeenomistajalle.
"Yhtiön johto ei siis saa laittaa asunto-osakeyhtiölain vastaisia päätöksiä täytäntöön. Jos tällaisen päätöksen täytäntöönpanosta aiheutuisi vahinkoa, yhtiön johto voi joutua siitä vastuuseen."
Helsingin Sanomat | hs.asunto@sanoma.fi
Kaikki kysymykset ja vastaukset