Pyhällä paikalla
Vierailu lapsuudenkodissa Vammalassa sai kirjailija Mauri Kunnaksen herkistymään.
Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.
Terveiset Sri Lankasta, jonka keittiöstä on tullut uusi aasialainen suosikkini.
Vuokrasimme etelärannikolta talon ja palkkasimme taitavan kokin, Kapilan, jonka kanssa haemme päivittäin torilta ainekset uskomattoman hyviin curryihin ja tulisiin sambol-sooseihin. Kun niitä nauttii hoppers-riisilettujen kera, en tiedä juuri mitään parempaa.
Torilla Kapila sadatteli kohonneita hintoja: esimerkiksi pavut ja paprikat kustansivat jo miltei kaksi euroa kilolta, basmatiriisi euron. Srilankalaisen keskiansio on alle satasen kuussa. Vaikka meidän hommissamme Kapila tienaa sen triplasti, tuntuvat hintapiikit hänenkin perheensä nahoissa.
Sri Lankassa – kuten koko maailmassa – ruoka on nyt historiallisen kallista. Syyllisiä eivät ole ilmastonmuutoksen aiheuttamat kadot, väestönkasvu tai biopolttoaineet, vaan ennen kaikkea pörssikeinottelu.
Kun Yhdysvaltain hallinto löysensi markkinalainsäädäntöään 1980- ja 1990-luvulla, Wall Streetin pankkiirit kehittivät mahdollisuuden pelata ruuan hinnalla pörssissä futuurien eli johdannaisten avulla. Futuurisijoituksissa käytännössä veikataan, mitä esimerkiksi riisi maksaa vuoden päästä.
Pankkiiriliikkeet saivat aikaan itseään toteuttavan ennusteen: peruselintarvikkeiden maailmanmarkkinahinnat nousivat. Bisnes on tuottavaa. Kun ruokafutuurien sijoitukset olivat 13 miljardia dollaria vuonna 2003, olivat ne viisi vuotta myöhemmin jo 317 miljardia dollaria.
Esimerkiksi ennennäkemätön vehnän hinnan nousu vuonna 2008 oli pelkästään vehnäfutuureilla spekuloinnin syytä. Kasinopelin tuloksena maailman nälkäänäkevien määrä lisääntyi jopa sadoilla miljoonilla.
Kun matkailija pitää silmänsä auki vaikkapa toriostoksilla, maailma talousuutisten takana hahmottuu aivan toisella tavalla. Ahneet pankkiirit imevät köyhien verta. Kuulostaa sosialistiselta propagandalta, mutta srilankalaisella torilla se on fakta.
Tulee mieleen, että silloin tällöin tropiikissa vaivaavat hyttyset ja luteet eivät ole niitä syöpäläisiä, joiden hävittämiseen pitäisi maailmassa ensimmäiseksi keskittyä.
Terveiset Sri Lankasta. Ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi – minulle.
Riku Rantala
Kirjoittaja on Madventures-seikkailija
ja yksi maailman miljardista ylipainoisesta.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi