Julkaistu: 5.6.2004 lehdessä osastolla Matka
Edelfelt maalasi tämän taulun tällä paikalla.
HAIKKO/PORVOO. Näillä rantakivillä poikakolmikko siis uitti pientä purttaan. Juuri tässä Albert Edelfelt vuonna 1884 maalasi konstailemattoman tuokiokuvansa poikien kesäriemuista. Leikkiviä poikia rannalla -teoksen näköiskyltti Haikon kartanon mailla on osa täksi kesäksi avattua Albert Edelfeltin jalanjäljissä -kulttuurireittiä. Reitin varaan voi rakentaa lomapäivän, jossa on annos kulttuuria ja reippailua.
Porvoossa syntynyt Edelfelt maalasi paljon kotiseutunsa maisemia ja tavallisia asukkaita. "Parhaiten työskentelen ehdottomasti Haikossa", Edelfelt arvioi uudenvuodenyönä 1882-83 kirjoittamassaan kirjeessä äidilleen.
Edelfelt vietti ensimmäisen kesänsä Haikon kartanon mailla 1879. Taiteilija palasi sen jälkeen maailmalta, usein Pariisista, joka kesä Haikkoon. Hän maalasi Haikossa myös viimeisenä suvenaan 1905.
Riikinruotsalaisen isän ja suomenruotsalaisen äidin poika ihastui pysyvästi ja syvästi uusmaalaisiin maisemiin, etenkin rannikkoon. Tutkija Anna Kortelaisen mukaan Edelfeltin maalauksissa "Haikon meri on useimmiten auringossa kimalteleva tunnelmatekijä eikä hyinen vihollinen".
Edelfelt maalasi Porvoossa yli 200 teosta. Tunnettuja ovat Lapsen ruumissaatto (1879), Eukko pärekoreineen (1882), Porvoonjoessa uivia poikia (1886), Mansikoita (1890), Kristus ja Mataleena (1890), Porvoo Linnamäeltä nähtynä (1892) sekä Katu Porvoossa (1902).
Kylttien luona on hauska kuvitella taiteilija työssään: ikuistamassa näkymiä Porvoon vanhassa kaupungissa, Linnamäellä, Näsinmäellä, Hamarissa sekä Haikon kartanon ja taiteilijan ateljeemuseon alueella.
Näköiskyltit on sijoitettu mahdollisimman samaan suuntaan kuin Edelfelt ikuistamiaan maisemia katseli. Kyltit ovat mahdollisimman saman kokoisia kuin alkuperäiset maalaukset. Ne on valittu sekä maalausten tunnettuuden että maaston mukaan. Kylttejä on 15, ja niiden luo pääsee helposti kävellen. Lauantai-ilta Hamarissa (1885) sijaitsee Hamarin satamassa, suositussa tankkauspaikassa, joten sen löytää myös moni vesitse kulkeva.
Edelfeltin jalanjälkiä voi kiertää missä osissa ja järjestyksessä tahansa. Tarvitsee vain hankkia käsiinsä opaskirjanen, johon turvata.
Kirjasessa on tarvittavat kartat sekä teosten selitykset suomeksi ja ruotsiksi. Englannin- tai ranskankieliset opasversiot eivät ole ainakaan lähiaikojen suunnitelmissa.
Reitin maksullinen kohde on Albert Edelfeltin ateljeemuseo, jonne on yli 16-vuotiailta kolmen euron pääsymaksu. Pienessä ateljeessa on esillä maalarin työvälineitä ja jäljennöksiä maalauksista.
Albert Edelfeltin säätiö ja Porvoon kaupunki aikovat yhdessä pitää huolen siitä, että vankasti maahan istutetut kyltit säilyvät kunnossa ja siisteinä ympäri vuoden.
Uusi reitti on tarkoitettu sekä matkailijoille että kotikonnuista kiinnostuneille paikallisille.
Kaupungin matkailu- ja kulttuuriväen toiveissa on, että 20000 kävijää löytäisi Edelfeltin jalanjäljille jo tänä kesänä.
Albert Edelfeltin jalanjäljissä -opasta saa Porvoon kaupungin
matkailutoimistosta osoitteessa Rihkamakatu 4. Reitillä kesällä muutamia
opastettuja retkiä: http://city.porvoo.fi/matkailu/
TIETOKULMAJuhlavuonna tapahtuu 5.6.2004
Helsingin Sanomat | hs.matkailu@sanoma.fi