Saarioinen aloittaa yt-neuvottelut – vähennystarve jopa yli 200

 |   |   | 
 
STT
Vilja Vehkaoja / lehtikuva
Valmisruokamarkkinat eivät ole kehittyneet odotusten mukaisesti, sanoi Saaroisten toimitusjohtaja Ilkka Mäkelä.
Valmisruokamarkkinat eivät ole kehittyneet odotusten mukaisesti, sanoi Saaroisten toimitusjohtaja Ilkka Mäkelä.

Elintarvikekonserni Saarioinen käynnistää yt-neuvottelut toimintansa tehostamiseksi ja kustannusten säästämiseksi. Vähennystarve on yhtiön mukaan enintään 225 henkilöä.

Neuvottelujen piirissä on vajaat 1 900 henkilöä. Mahdolliset irtisanomiset koskevat 165:tä työntekijää ja 60:tä toimihenkilöä. Neuvottelut alkavat ensi viikon maanantaina.

Toimitusjohtaja  Ilkka Mäkelän  mukaan yhtiön tuloskehitys ei ole ollut tavoitteiden mukaista.

"Erityisesti lihan ja lihavalmisteiden kannattavuus on jäänyt tavoitteista johtuen Suomen lihamarkkinatilanteesta sekä nopeasti nousseista kustannuksista. Myöskään valmisruokamarkkinat eivät ole kehittyneet odotusten mukaisesti", Mäkelä sanoi.

Kangasalla sijaitsevan Saarioisten Sahalahden tehtaan pääluottamusmiehen Lasse Ahola sulatteli maanantaina iltapäivällä tuoreita vähennyslukuja henkilöstölle pidetyn tiedotustilaisuuden jälkeen.

"Eihän tällainen ikinä mukava tieto ole", Ahola tiivisti tunnelmat.

Aholan mukaan yt-neuvotteluiden alkamista osattiin kuitenkin jossakin määrin odottaa, vaikka mitään varmaan tietoa asiasta ei ollutkaan. Hänen tiedossaan ei ollut, että ilmoitus olisi maanantai-iltapäivään mennessä aiheuttanut tehtailla ulosmarsseja tai muita mielenilmauksia.

Saarioisten tehdaspaikkakunnilla on ollut viime vuosina useita yt-neuvotteluita. Koska Saarioisten tytäryhtiöt sulautettiin emoyhtiöön vuoden 2011 alussa, vähennystarve on nyt laskettu koko konsernin mittakaavassa.

"Nyt käsitellään sitten kaikkia yksiköitä ikään kuin olisimme yhtä suurta perhettä." Aholan mukaan yksiköiden tulostilanne on kuitenkin hyvin erilainen.

Toimitusjohtaja Mäkelä ei maanantaina halunnut kommentoida mitenkään vähennystarpeen jakautumista paikkakunnittain.

Saarioinen on yksityisesti omistettu perheyritys.

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta