Myrsky riepotteli Etelä-Amerikkaa

 |   | 
 
STT–AFP

Asuncion, Paraguay. Voimakas myrsky on riepotellut Etelä-Amerikan keskiosia. Useita ihmisiä sai keskiviikkona surmansa Paraguayssa, Uruguayssa ja Boliviassa.

Paraguayan pääkaupungissa Asuncionissa myrsky aiheutti suurta tuhoa joillain alueilla. Pahimman mentyä ohi kaupungissa puhkesi ryöstely.

Maanlaajuisesti useita tuhansia koteja tuhoutui, ja etenkin pääkaupungissa sairaalat täyttyivät loukkaantuneista.

Torstaihin mennessä tiedossa oli yhdeksän kuolonuhria, joista viisi Paraguayssa, kaksi Boliviassa ja kaksi Uruguayssa. Paraguayssa neljä poliisikokelasta sai surmansa, kun heidän asuntolansa katto romahti.

Myrskytuulet puhalsivat jopa 140 kilometriä tunnissa. Etelämpänä Argentiinassa selvittiin vähemmillä tuhoilla, mutta myrsky repi silti irti kattoja ja kaatoi voimalinjoja.

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta