Katainen näki Djokovicin voiton, tenniksen välierämiehet selvillä

 |   | 
 
STT–AP–AFP
Kimmo Mäntylä / Lehtikuva
Jyrki Katainen katseli Novak Djokovicin ja Jo-Wilfred Tsongan ottelua yhdessä vaimonsa Mervin ja olympiakomitean puheenjohtajan Roger Talermon kanssa.
Jyrki Katainen katseli Novak Djokovicin ja Jo-Wilfred Tsongan ottelua yhdessä vaimonsa Mervin ja olympiakomitean puheenjohtajan Roger Talermon kanssa.

Britannian tennistoivo Andy Murray raivasi tiensä Lontoon olympiaturnauksen neljän parhaan joukkoon, kun Espanjan Nicolas Almagro taipui selkeästi 6-4, 6-1. Vaikuttavaa voittoa olivat seuraamassa ja siitä kotiyleisön kanssa riemuitsemassa olivat myös prinssi William ja hänen vaimonsa Kate.

Miesten kaksinpelissä kolmanneksi sijoitettu, Suomen Jarkko Niemisen 2. kierroksella pudottanut Murray voitti puolivälieräpelin ässäsyötöt 15–1 eikä antanut Almagrolle yhtään murtopalloa. Helppoja virheitä skotin tilille kirjattiin vain seitsemän.

Murrayn välierävastustajan Novak Djokovicin 6–1, 7–5 -voittoa Ranskan Jo-Wilfried Tsongasta puolestaan seurasi kuninkaallisten ohella myös Suomen pääministeri Jyrki Katainen. Serbialaistähti on kohdannut urallaan Murrayn 13 kertaa ja voittanut niistä kahdeksan, mutta Djokovic tietää, että olympiavälierästä tulee vaikea.

"Andy on kotiyleisön sankari, ja hän on pelannut ruoholla paremmin kuin koskaan. Minun on oltava parhaimmillani, Djokovic mietti välierää."

Naisten ykkössijoitettu Viktoria Azarenka jatkoi välieriin kukistamalla Saksan Angelique Kerberin 6-4, 7-5. Edellisellä kierroksella Venus Williamsin voittanut Kerber kaatui syöttöönsä, jonka hän menetti kuudesti.

Williamsin perheen mainetta pitää yllä Serena, joka murskasi tanskalaisen Caroline Wozniackin 6-0, 6-3. Kaksinkertainen nelinpelin olympiavoittaja Serena Williams on hävinnyt kisojen neljässä ottelussaan vain 13 peliä, ja Steffi Grafin saavutus (kaikki grand slam -voitot ja olympiakulta) on jo lähellä. Seuraavaksi tulee kuitenkin tositesti, sillä Williams kohtaa välierässä Azarenkan.

Puolivälierät:
Miesten kaksinpeli:
Andy Murray Britannia-Nicolas Almagro Espanja 6-4, 6-1
Novak Djokovic Serbia-Jo-Wilfried Tsonga Ranska 7-5, 6-1
Roger Federer Sveitsi-John Isner USA 6-4, 7-6 (7-5)
Juan Martin Del Potro Argentiina-Kei Nishikori Japani 6-4, 7-6 (7-4).
Välierät: Murray-Djokovic, Federer-Del Potro.
Naisten kaksinpeli:
Viktoria Azarenka Valko-Venäjä-Angelique Kerber Saksa 6-4, 7-5
Serena Williams USA-Caroline Wozniacki Tanska 6-0, 6-3
Maria Kirilenko Venäjä-Petra Kvitova Tshekki 7-6 (7-3), 6-3.
Miesten nelinpeli:
 Bob Bryan/Mike Bryan USA-Jonathan Erlich/Andy Ram Israel 7-6 (7-4), 7-6 (12-10)
David Ferrer/Feliciano Lopez Espanja-Marin Cilic/Ivan Dodig Kroatia 6-4, 6-4
Julien Benneteau/Richard Gasquet Ranska-Janko Tipsarevic/Nenad Zimonjic Serbia 6-4, 7-6 (7-3).
Naisten nelinpeli:
Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka Tshekki-Chuang Chia-Jung/Hsieh Su-Wei Taiwan 6-3, 6-4.

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta