sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla
TIESITKÖ?

Älä ota pitkiä nokosia

Julkaistu: 4.10.2004 lehdessä osastolla Oma elämä

 Lyhyitä iltapäivänokosia suositellaan nykyisin hyväksi virkistyskeinoksi jopa kesken työpäivän. Aina ne eivät kuitenkaan ole hyväksi.

 Älä ota pitkiä iltapäivänokosia, jos olet nukkunut edellisen yön huonosti tai univelkaa on muuten kertynyt paljon. Siinä tapauksessa voit nimittäin vaipua tavallista nopeammin syvään uneen, josta herääminen on vaikeaa ja jonka jälkeen saatat olla koko loppupäivän alavireisessä tokkurassa. Lisäksi nukahtaminen voi olla vaikeaa taas illalla, ja kierre jatkuu seuraavana päivänä.

 Jos kuitenkin otat iltapäivänokoset, kokeile aluksi vain lyhyitä 5-10 minuutin torkkuja. Nekin piristävät.

 Jos olet nukkunut edellisenä yönä hyvin eikä sinulla ole muutenkaan univelkaa, ei iltapäivänokosten aikana pitäisi tulla syvää unta juuri lainkaan. Tämä on kevyiden nokosten ideakin, sillä jos syvää unta ei tule, ei nukahtamisen illalla pitäisi olla vaikeaa.

 Liika on kuitenkin liikaa: jos täysin univelaton ihminen torkkuu pari tuntia iltapäivän mittaan, niin voi olla melkein varma siitä, että seuraavana yönä uni heikentyy.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

 
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.