sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Allerginen nuha altistaa astmalle

Julkaistu: 7.3.2005 lehdessä osastolla Oma elämä

Nuhaa ei saisi vähätellä.

Nuhaa ei saisi vähätellä.

 Lähes 70 prosenttia suomalaisista astmaatikoista kärsii pitkäaikaisesta nuhasta tai nenän tukkoisuudesta, selviää Hengitysliitto Helin jäsenistölleen suuntaaman kyselyn tuloksista. Kyselyyn vastasi yli tuhat liiton jäsentä.

Tuore tulos on samansuuntainen kuin monissa kansainvälisissä tutkimuksissa.

Allerginen nuha altistaa astmalle, mutta yhteyteen on kiinnitetty huomiota vasta viime vuosina. Lääkärit puhuvatkin nykyään hoidossa "yhdet hengitystiet - yksi sairaus" -suosituksesta. On mahdollista, että astma jäisi jopa puhkeamatta, jos allerginen nuha hoidettaisiin ajoissa.

"Allerginen nuha pitäisi tunnistaa, diagnosoida ja hoitaa. Se parantaisi myös mahdollisuuksia hoitaa astmaa", sanoo erikoislääkäri Erkka Valovirta.

Valovirran mukaan potilaatkin vähättelevät suotta allergista nuhaansa. Sairaus ei ole vaarallinen, mutta se huonontaa elämänlaatua ja yöunta sekä aiheuttaa myös kustannuksia. Valovirran mukaan nuhan hoito vähentäisi astmapotilaiden sairaalahoitoja.

Allergista nuhaa hoidetaan antihistamiineilla ja kortikosteroideilla. Jälkimmäisiä käytetään myös astman hoidossa. Astmaatikkojen allergisen nuhan hoidossa on ryhdytty käyttämään myös montelukastia, jota aiemmin on käytetty astmaoireisiin.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

 
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.