Julkaistu: 8.3.2004 lehdessä osastolla Oma elämä
Kari Suikkanen kellahtaa tottuneen näköisesti
fysioterapeutti
Hannele Saarnilahden hoitopöydälle.
Pian miehen hartioissa, niskassa, käsissä ja jaloissa törröttää yhteensä kymmenkunta akupunktioneulaa.
Katuhöylän kuljettaja Suikkasella on talvisin kädet täynnä työtä - lumitöitä riittää Helsingin kaduilla. Akupunktiohoitoa tarvitaan korjaamaan yksipuolisista työasennoista ja jäykistä hartialihaksista aiheutuvaa päänsärkyä.
"Kuuden kerran kuurin vaikutus kestää noin puoli vuotta", Suikkanen kertoo. "Kipulääkitys vähenee huomattavasti."
Myös stressiin ja unettomuuteen akupunktiota osataan jo kysyä, Hannele Saarnilahti sanoo.
Yleensä unen laatu kuitenkin paranee sivutuotteena, kun varsinaisena hoitokohteena on esimerkiksi niska-, hartia, selkä- ja nivelkipu tai tuki- ja liikuntaelinsairaus.
Lääkäri Seppo Y. T. Junnila kuuluu Suomen lääkäreiden akupunktioyhdistyksen ryhmään, joka on kouluttanut yli kolmesataa fysioterapeuttista akupunktiohoitajaa.
Koulutukseen liittyy hoitopalautteen kerääminen: jokainen koulutettu kuvaa viisisataa ensimmäistä antamaansa hoitoa kirjallisesti. Raportteja on kertynyt yli 18000 potilaalta ja yli 80000 hoitokerralta.
Junnilan mukaan noin joka kymmenes raporttien asiakkaista on huomannut unen laadun paranevan akupunktiohoidon myötä.
"Hoitaja ei kysy unen laadusta, vaan potilas ottaa sivuvaikutukset puheeksi itse. Raporteissa ovat kaikki asiakkaat, eivät vain univaikeuksista kärsivät. Siksi vajaa kymmenen prosenttia on melko paljon", Junnila selittää.
Neulan yhteys uneen piilee endomorfiineissa eli endorfiineissä. Junnilan mukaan uni paranee, kun elimistön omia kipulääkkeitä ja mielihyväaineita vapautuu. Reipas liikunta ajaa saman asian.
Junnilan mielestä akupunktiotakin kannattaa kokeilla - ainakin ennen kuin alkaa syödä unilääkkeitä.
"Akupunktioon ei jää koukkuun eikä se väsytä seuraavana päivänä", hän sanoo.
Potilaat ovat raportoineet myös häiritsevästä väsymyksestä; se saattaa iskeä parin ensimmäisen hoitokerran jälkeen.
"Syynä on rentoutuminen. Jos väsymykseen ei ole varautunut, se saattaa haitata heti hoidon jälkeen esimerkiksi liikenteessä."
Suomalaiset fysioterapeutit, lääkärit, hammaslääkärit ja eläinlääkärit, jotka ovat hankkineet pohjakoulutuksensa lisäksi akupunktiohoitajan pätevyyden, antavat enimmäkseen länsimaisen lääketieteen diagnooseihin perustuvaa akupunktiota kiinalaisen sijaan.
Hannele Saarnilahden mukaan akupunktiota otetaan keskimäärin kuuden kerran kuureissa. Neuloja pidetään kerrallaan noin 30 minuuttia.
Taitamattomissa käsissä akupunktio voi tuottaa hoidon sijaan lisää vaivoja.
"Koulutuksen jälkeen akupunktiota pitää antaa jatkuvasti", sanoo puheenjohtaja Kari Pitkänen Suomen fysioterapeuttien akupunktuuriyhdistyksestä. "Jos hoitaa vain joskus ja sukulaiset jouluna, on parempi olla hoitamatta ollenkaan."
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi