perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Treffipalvelut liehittelevät nyt viisikymppisiä

Julkaistu: 3.1.2007 lehdessä osastolla Oma elämä

"Uskon, että avioliitto on ikuinen, mutta joskus kaksi ihmistä kasvaa erilleen", nimimerkki BKay531 (ylin) sanoo treffi-ilmoituksessaan amerikkalaisessa Match.com -palvelussa.

"Uskon, että avioliitto on ikuinen, mutta joskus kaksi ihmistä kasvaa erilleen", nimimerkki BKay531 (ylin) sanoo treffi-ilmoituksessaan amerikkalaisessa Match.com -palvelussa.

 Internetin treffipalveluiden käyttäjien keski-ikä on noussut. Perinteisen, 20-40-vuotiaan käyttäjäryhmän lisäksi yhä useampi viisikymppinen hakee seuraa verkkopalstoilta.

Treffipalstat liehittelevät nyt heitä kiivaasti. Viisikymppisistä etsitään uutta kasvua käyttäjämääriin, koska deittailijoiden lisäksi myös treffipalveluiden markkinat ovat kypsyneet.

Parinhakupalveluita käytti viime heinäkuussa 29 miljoonaa amerikkalaista ja 38 miljoonaa eurooppalaista, kertoo yhdysvaltalainen comScore-tutkimusyhtiö.

Palveluita alkaa olla tuhansia eikä niiden kysyntä varsinkaan Yhdysvalloissa kasva samaa vauhtia kuin muutama vuosi sitten, analyytikko Nate Elliott tutkimusyhtiö Jupiter Researchista sanoo.

Moni on keksinyt, että käyttäjäkuntaa voi laajentaa varttuneempaan suuntaan - vaikka ei parinhaku internetistä tähänkään mennessä ole ollut pelkästään nuorten puuhaa.

"Internet-deittaajat ovat aina olleet itse asiassa vanhempia kuin moni on ajatellut. Heidän keski-ikänsä on lähempänä neljääkymmentä kuin kahtakymmentä", Elliott kuvailee.

Viisikymppiset ovat treffipalveluille monella tapaa houkuttelevia asiakkaita, Elliott sanoo. "He ovat maksuhaluisia ja kirjautuvat palveluiden käyttäjiksi pitkäksi ajaksi."

Yhdysvalloissa keski-ikäisiä deittailijoita houkutellaan muun muassa mielikuvilla, joiden oletetaan vetoavan vakavan suhteen etsijöihin.

Maailman suurin parinhakupalvelu Match.com värväsi viime talvena kuuluisan televisiotohtori Phil McGraw'n antamaan suhdeohjeita sivustollaan muun muassa videopätkien ja ääniblogien avulla. Tohtori Philin värvääminen oli vastaveto kilpailevan eHarmony-palvelun suosiolle. Meneillään on varsinainen tohtorien taistelu, sillä eHarmonyn taustalla on parisuhdetutkija ja tohtori Neil Clark Warren.

Kuusi vuotta sitten perustettu eHarmony eroaa tyypillisistä treffipalstoista siten, että käyttäjät eivät itse valitse partnereitaan listasta, vaan eHarmony valitsee kumppanit.

Sopivien parien löytämiseksi yritys on patentoinut tietokonekaavan, joka perustuu yli 5000 avioparin tutkimukseen. Asiakkaan on täytettävä 436 kysymyksen mittainen persoonallisuustesti, jotta kaavaan saadaan tarpeeksi tietoa.

EHarmonylla on 12 miljoonaa käyttäjää ja markkinajohtaja Match.comilla 15 miljoonaa. Kumpikin kerää rahaa käyttäjämaksuin: eHarmonyn peruskuukausimaksu on noin 35 ja match.comin noin 25 euroa.

Treffipalveluiden markkinat olivat Jupiterin mukaan viime vuonna Yhdysvalloissa 490 miljoonaa euroa. Euroopassa vastaava lukema oli 230 miljoonaa euroa - kasvua viime vuodesta oli peräti neljäkymmentä prosenttia.

"Vaikka kasvuvauhti on hidastumassa, vahvaa kasvua on silti odotettavissa muutaman vuoden ajan", Elliott kommentoi Euroopan tilannetta.

Match.com on Euroopassakin suosittu palvelu. Se otti kesällä hoidettavakseen Yahoon treffipalvelut Euroopassa ja kasvatti näin etumatkaansa muun muassa suureen ranskalaiseen Meetic-palveluun.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

 
RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.