Annan lähti, al-Assad jäi

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Toivon rippeet poliittisen ratkaisun saamisesta Syyriaan murenivat torstaina, kun YK:n entinen pääsihteeri Kofi Annan erosi toimestaan Syyrian erikoislähettiläänä. Annan oli laatinut kuusikohtaisen rauhansuunnitelman, jonka perusteella Syyriassa aloitettiin huhtikuussa tulitauko.

Tulitauko repeili jo muutaman päivän kuluessa, ja Syyria upposi yhä syvemmälle sisällissotaan.

Annanin turhautuminen purkautui torstaina YK:n turvallisuusneuvoston arvosteluna.

Syntipukit turvallisuusneuvoston voimattomuudelle ovat olleet Venäjä ja Kiina. Ne ovat estäneet kaikki päätöslauselmat, joissa Syyrialle olisi asetettu pakotteita.

Venäjä on käyttänyt veto-oikeuttaan kolmesti, eikä presidentti Vladimir Putin ole osoittanut merkkejä pehmenemisestä.

Annan turhautui juuri "sormella osoitteluun" ja syytti perjantaina sanomalehti Financial Timesissa myös länsivaltoja, Saudi-Arabiaa ja Turkkia. Annanin mukaan ne olisivat voineet voimakkaammin painostaa kapinallisia neuvottelupöytään.

Sen sijaan kapinallisille alettiin toimittaa enemmän tai vähemmän virallista raha- ja aseapua. Kukaan ei halua liata käsiään sodassa, mutta kaikkia houkuttelisi presidentti Bashar al-Assadin Iran-mielisen hallinnon kaatuminen.

Nyt voi olla liian myöhäistä saada kapinallisista enää otetta. Kesän edetessä kapinallisten riviin on ilmestynyt yhä enemmän jihadisteja ja kapinallisryhmät ovat sirpaloituneet entisestään.

Suurimmassa vastuussa sodasta on al-Assadin hallinto. Annanin tulkinnan mukaan al-Assad aloitti keväällä uuden hyökkäyksen huomattuaan, ettei riitainen turvallisuusneuvosto saa sovittua seuraamuksista. Samaan aikaan romahtamisen partaalla käyneet kapinalliset saivat koottua rivinsä aseavun alettua virrata.

Annanin suunnitelma ei tietysti ole ollut kovin vankka, jos aikaikkuna oli auki keväällä niin ohikiitävän hetken. Parempaa ei kuitenkaan ollut eikä varsinkaan ole.

On vielä epäselvää, valitaanko Annanin tilalle uutta lähettilästä, kun operaation valtuutus päättyy elokuun 19. päivänä.

Venäjä, Kiina ja länsimaat jatkoivat toistensa syyttelyä YK:ssa perjantaina. Syyria on yhä omillaan, kun arvio sisällissodan uhrien määrästä lähestyy 20 000:ta.

Helsingin Sanomat | hs.paakirjoitus@hs.fi

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
19.6.2013