Julkiset tiedot avoimiksi

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Valtiovarainministeriöllä on totutusti suuri valta siihen, mitä Suomessa tapahtuu. Jos rahaministeriö kertoo, että rahaa ei ole tai sitä ei tule käyttää tähän tai tuohon, hanke yleensä pysähtyy. Ministeriön valta on velkakriisin aikana kasvanut entisestään – nyt se ylittää joskus jopa kohtuuden, Euroopan unionin linjat ja hallitusohjelman.

EU-komissio esitteli viime viikolla ohjelmansa, jonka tarkoitus on hoputtaa EU-maita avaamaan julkisesti kerättyjä tietorekistereitä vapaasti kansalaisten ja yritysten käyttöön. Tietorekisterit voivat olla esimerkiksi karttoja, säätietoja tai vaikkapa julkisesti rahoitettujen tutkimusten tuloksia, joiden pohjalta yksityinen sektori voisi kehittää omia tuotteitaan.

Julkisen tiedon avaaminen palvelisi komission mielestä EU:n ja jäsenmaiden hellimää ajatusta, jonka mukaan maanosan on kehitettävä tuottavuuttaan esimerkiksi käyttämällä digitaalista tietoa tehokkaammin.

Komissio arvioi, että julkisen tiedon rekistereistä on saatavissa – suorat ja epäsuorat edut yhteenlaskettuna – 27 EU-maassa vuosittain 140 miljardin euron taloudelliset hyödyt. Moni EU-maa on havahtunut tähän. Muun muassa Britannia ja Ranska tarjoavat julkista tietoa maksutta.

Jyrki Kataisen hallitusohjelmassa kerrotaan: "Julkisin varoin tuotettuja tietovarantoja avataan kansalaisten ja yritysten käyttöön."

Niinpä Maanmittauslaitos esitti keräämiensä kartta-aineistojen avaamista vapaaseen ja maksuttomaan käyttöön.

Maa- ja metsätalousministeriö antoi tukensa. Etlan tutkimuksessa todetaan, että maantieteellistä tietoa tarvitsevat yritykset ovat kasvaneet selvästi nopeammin niissä maissa, joissa alan julkinen tieto on ollut ilmaista tai hyvin halpaa.

Hanke pysähtyi valtiovarainministeriön budjettiosastoon, joka sanoi, että kaunis periaate mutta ei käy. Ministeriö murehti sitä, että valtio menettäisi 1,5 miljoonan euron maksutulot.

Perustelu on kohtuuton. Maa- ja metsätalousministeriö oli kertonut voivansa paikata maksumenetykset itse. Lisäksi yksityiset karttapalvelut tarjoavat jo tuotteita, joiden vuoksi Maanmittauslaitoksen palveluiden kysyntä ja samalla maksutulot vähenevät. Jos komissiota ja Etlaa on uskominen, nyt virkamies tekee viiden euron linjauksellaan kymmenen euron vahingot.

Helsingin Sanomat | hs.paakirjoitus@hs.fi

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta