Kansanperinne ei pysy hengissä itsestään
Elina Grundström elina.grundstrom@kolumbus.fi | Kirjoittaja on vapaa toimittaja.Viime marraskuussa 110 Aalto-yliopiston opiskelijaa, opettajaa ja sidosryhmien jäsentä teki kuukauden pituisen opintomatkan Brasiliaan. He lensivät Lissaboniin, matkustivat Atlantin yli Vision of the Seas -luksusristeilijällä ja lensivät takaisin kotiin Rio de Janeirosta.
Aalto on Wavesin eli Aalto aalloilla -projektin aikana opiskeltiin designajattelua, salsaa, seinäkiipeilyä ja surffausta sekä osallistuttiin kestävän kehityksen työpajoihin.
Aalto University Magazinen mukaan risteilyaluksella oli helpompi keskittyä opiskeluun kuin luentosaleissa. "Täällä on enemmän vapautta ja vastuuta kuin Suomessa. Voimme valita opintojen ajan, paikan ja seuran niin kuin haluamme", opiskelija Timo Tiainen toteaa.
Juttua koristaa valokuva, jossa opiskelijat istuvat leveästi hymyillen porealtaassa aurinkolasit silmillään.
"Kun opiskelijat saapuivat Rio de Janeiroon, he jäivät ikävöimään laivan huonepalvelua, ylenpalttisia buffetpöytiä ja pukuillallisia", lehti kertoo.
Aalto aalloilla -projekti kuvaa hyvin sitä, millaisia asioita Suomessa halutaan nykyään tukea. Järjestäjät kutsuivat hanketta "innovaatioprojektiksi". Projekti oli osa designpääkaupunkivuotta, ja sen tärkein tavoite oli verkostoituminen.
Mielenkiintoisen vertailukohteen Aalto aalloilla -projektille tarjoaa helmikuun Yliopisto-lehdessä julkaistu lukijakirje. Siinä Helsingin yliopiston semiotiikan professori Ahti-Veikko Pietarinen kertoo yrittäneensä turhaan saada laitokseltaan käyntikortteja kahden vuoden ajan. Yhteydet konferensseissa tavattuihin ulkomaisiin kollegoihin ovat kadonneet. Verkostoituminen on vaikeutunut.
Humanistisen tiedekunnan ahdinko kertoo, millaisia asioita tämän päivän Suomessa ei haluta tukea. Käyntikorttien lisäksi tiedekunnassa on säästetty niin, että toinen folkloristiikan professuureista sekä folkloristiikan ja kansatieteen yliopistotutkijan tehtävät on jätetty täyttämättä. Molempien näiden keskeisten "kansallisten tieteiden" opetusta ja tutkimusta hoidetaan nyt Helsingin yliopistossa vain kahden vakinaisen työntekijän voimin.
Suomalainen folkloristiikka eli henkisen kansanperinteen tutkimus on Elias Lönnrotin ajoista lähtien ollut yksi kansainvälisesti arvostetuimpia tieteenalojamme. Helsingin Sanomien kulttuuritoimituksen päällikkö Jaakko Lyytinen kirjoitti (HS Merkintöjä 28. 2.) Kalevalan päivän kunniaksi "miehestä, joka loi maalleen menneisyyden". Ajoitus oli sattuva, sillä Lönnrotin perintö on todella jäämässä menneisyyteen.
Heti kolumnia seuranneena päivänä saatiin päätökseen Museoviraston yt-neuvottelut, joiden seurauksena Lönnrotin synnyinkoti, Paikkarin torppa, suljetaan. Lisäksi luovutaan ainakin viidestä muusta museokohteesta. Henkilöstö vähenee noin 50:llä, vaikka virasto on viime vuosina joutunut jo vähentämään noin 50 henkeä.
Museoviraston irtisanomisia on käytetty lisäperusteluna Guggenheim-hankkeen vastustamiselle, mutta itse Museoviraston toimintakyky ei tunnu kiinnostavan ketään.
Suomalaiset kuvittelevat, että kulttuuriperintömme on olemassa itsestään. Torpat, kartanot ja kansanrunot eivät kuitenkaan säily, jollei niitä hoideta, tutkita ja tulkita uusista näkökulmista. Harva oivaltaa, että kulttuurintutkijoiden työpaikat on vähennetty lähes nollatasolle. On turha kuvitella, että seuraavilla sukupolvilla on enää käytössään suomalaisen perinteen asiantuntijoita.
Syy ei ole pelkästään pahoissa poliitikoissa. Aalto aalloilla -projekti toteutettiin opiskelijavoimin ja enimmäkseen sponsorirahoilla. Sillä oli tyylikkäästi hoidettu tiedotus Twittereineen kaikkineen. Kansallismuseolla ei ole vieläkään edes Facebook-sivua. Seurasaaren palvelut ovat niin surkeat, että sinne pitää ottaa mukaan omat eväät.
Museovirasto ei ole vuosikausiin toteuttanut mitään suurelle yleisölle tarkoitettua modernia ja näyttävää uutta avausta. Sitä eivät ole tehneet myöskään Suomalaisen kirjallisuuden seura SKS tai Kotimaisten kielten keskus (tähän vuoteen asti Kotimaisten kielten tutkimuskeskus) Kotus.
Kansallisen kulttuurin instituutiot ovat rutinoituneet, kääntyneet sisäänpäin ja muuttuneet näkymättömiksi. Kansalaiset eivät enää tiedä, mitä kulttuurintutkijat tekevät. Siksi alaan kohdistuvat leikkaukset eivät herätä jupinaa.
Toisin oli Kustaa Vilkunan aikoina. Hän loi kansatieteen professorina käsityksen, jonka mukaan savokarjalainen kaskiviljely oli todiste suomalaisen talonpoikaiskulttuurin neroudesta. Se tarjosi maalaisliitolle positiivisen identiteetin, joka henkilöityi Kekkoseen. Vilkuna päätyi Kekkosen lähipiiriin, ja kansallisista tieteistä tuli hyvin rahoitettuja muotialoja, jotka saivat paljon julkisuutta.
Tämän päivän vallanpitäjiä ei kiinnosta menneisyys. Nyky-Suomen ja sen valtapuolueen kokoomuksen sankareita eivät ole talonpojat vaan kasvuyrittäjät. Kaikelle, mitä kutsutaan innovaatioksi, tuntuu riittävän loputtomasti rahaa. Muusta ei edes tiedetä.
Suomalaisella kulttuurintutkimuksella on paha viestintäongelma. Voisivatko vaikkapa Aalto aalloilla -projektin järjestäneet opiskelijat vähän auttaa?
Helsingin Sanomat | hs.paakirjoitus@hs.fi
Luetuimmat juuri nyt
- Lihavuustutkija löysi hittidieeteistä yhden toimivan
- OAJ: Pellon koulun kännykkäkielto on laiton
- Kolumni: Lasten huijaaminen on taitolaji
- Tarina rasistista bussissa edelleen vahvistamatta
- Helsingissä älypuhelinten varkausaalto – samalla kikalla viety 30 000 euron arvosta puhelimia
- Apulaisoikeusasiamies: Poliisi tiedotti bussiahdistelusta liian tarkasti
- CNN: Bostonin iskuista epäilty osallistui myös kolmoismurhaan
- Myös Valion papu-siemensekoituksessa saattaa olla hulluruohon siemeniä
- Kalan- ja lihansyöjät eivät pääse enää samaan pöytään Hietalahden hallissa
- Lihavuustutkija löysi hittidieeteistä yhden toimivan
- Hulluruohoa syönyt: Tunsin itseni sumopainijaksi
- Myös Suomeen on syntymässä huono-osaisten alueita
- Yhdysvallat myönsi surmanneensa kansalaisiaan ulkomailla
- Helsingissä älypuhelinten varkausaalto – samalla kikalla viety 30 000 euron arvosta puhelimia
- Kolumni: Lasten huijaaminen on taitolaji
- HS:n kartta osoittaa: Nuorista sinkkumiehistä on ylitarjontaa lähes joka kaupungissa
- "En ymmärtänyt, että minut oli raiskattu"
- Perinnönjako muuttuu 2015 Euroopan unionissa
- HS:n kartta osoittaa: Nuorista sinkkumiehistä on ylitarjontaa lähes joka kaupungissa
- Ruotsi kielsi "robottipelaamisen" suomalaisten miljoonavoiton takia
- Kolumni: Helsingin kadut ovat K18
- Kymmenen laudaturia kirjoittanut haluaa opiskelemaan Otaniemeen
- Mies urkki naisen puhelinta bluetoothilla lähes kaksi vuotta
- Kalan- ja lihansyöjät eivät pääse enää samaan pöytään Hietalahden hallissa
- "En ymmärtänyt, että minut oli raiskattu"
- Tutkimus: Seksi ja alkoholi tekevät ihmisen onnelliseksi
- Lentoviranomaiset: Ufo oli törmätä koneeseen Skotlannissa
- Clevelandissa siepatut naiset olivat jatkuvan hyväksikäytön kohteena
- Kolumni: Jos saisin pippelin päiväksi
- Asiantuntijat tyrmäävät kuntoilijoiden proteiinilisät
- Kolumni: Sääntöilijöiden maassa tarjoilija mittaa ginin viinamitassa
- Jääkiekon MM-kisojen 2013 otteluohjelma ja tulokset
Uutiset
- Jarkko Nieminen luovutuksella Düsseldorfin välieriin
- JSN huomautti Kainuun Sanomia perättömästä homoseksivihjauksesta
- Ruotsin radio: Tukholman mellakoista vangittu on suomalaismies
- Sadat tutkijat osoittivat mieltään säästöjen perumiseksi
- Myös Valion papu-siemensekoituksessa saattaa olla hulluruohon siemeniä
- Edith Piafin hitintekijä Georges Moustaki kuoli
- Joka kolmas joutuu jonottamaan terveyskeskukseen yli viisi viikkoa
- Räsänen: Suomessa varauduttava ehkäisemään Tukholman kaltaisia mellakoita
- Naudanlihatuotteita vedettiin Amica-ravintoloista puutteellisten merkintöjen takia
- NHL:n tähtihyökkääjä kolaroi rajusti Ferrarillaan
- Apulaisoikeusasiamies: Poliisi tiedotti bussiahdistelusta liian tarkasti
- Tarina rasistista bussissa edelleen vahvistamatta
- Oklahomassa etsitään pyörremyrskyssä kadonneita lemmikkejä Video
- Naiselle vankeutta ja yli 2 miljoonaa korvattavaa Joensuun palosta
- Rautavaaran löytynyt teos esitetään Tampereen Sävelessä
- Del Potrolla virussairaus – Ranskan avoimet jää väliin
- Ranskalainen huippujudoka maajoukkueen valmentajaksi
- Myrkytystietokeskukseen kolme uutta hulluruohotapausta
- Syömälakon aloittanut Pussy Riot -jäsen ei pääse ehdonalaiseen
- Abba-esitys nousi Suomen menestyneimpien musikaalien joukkoon
- Mikko Ilonen säkenöi tähtien joukossa
- Cameron: Woolwichin hyökkäys petos islamia kohtaan
- LeBron James johti Miamin dramaattiseen voittoon
- EU ei kielläkään avoimia oliiviöljypulloja ravintoloissa
- OAJ: Pellon koulun kännykkäkielto on laiton
- Suomessa on noin puoli miljoonaa "kadonnutta" autoa
- CNN: Bostonin iskuista epäilty osallistui myös kolmoismurhaan
- Kaksi kuoli rekan ja henkilöautojen rajussa kolarissa Pyhtäällä
- Lähiöön eksynyt mustakarhu kummastutti Los Angelesissa Video
- Mies auttoi vanhusta – huume-epäilty kävi käsiksi ja solvasi
- Kolumni: Boris Gleb on tärkeä osa pohjoista mielenmaisemaa
- Pääkirjoitus: EU:n pitäisi nyt karsia verokilpailua
- Pääkirjoitus: Oppisopimus on kelvollinen peruskoulun jälkeinen valinta
- Pääkirjoitus: Jolla kamppailee kuluttajista
- Pääkirjoitus: Kalat kuolivatkin kotinurkilla
- Vieraskynä: Pohjois-Irlannin sovinto kelpaa yhä esimerkiksi
- Muut lehdet: Suomessakin kannattaa olla valppaana
- Kolumni: Kyproksen rahanpesua ei haluttukaan nähdä
- Pääkirjoitus: Tukholman mellakat kertovat syrjäytymisen vaaroista
- Kolumni: Teknologiateollisuudella on aivan liian paljon valtaa
- Pääkirjoitus: Espoo on vahvoilla metropolikisassa
- Karlsson
- Vastaväite: Omaakin asuntoa on helppo vaihtaa
- Muut lehdet: Suomi mukaan Venäjän sähkömarkkinoille
- Pääkirjoitus: Paine alkaa laskea, katras uhkaa hajota
- Pääkirjoitus: Asumisen tuet pitää nostaa kokonaisuutena pöydälle
- Pääkirjoitus: Vaaralliset tuotteet syyniin
- Pääkirjoitus: Mitä kalliimpi, sen parempi
- Kolumni: Verkottuminen on nyt ulkopolitiikan taikasana
- Kolumni: Muppet Show
- Muut lehdet: Ikäviä piirteitä sukupuolikeskustelussa
- Kolumni: Naiset, joita Putinkin pelkää
- Pääkirjoitus: Työmarkkinoiden syksystä tulee riitainen
- Pääkirjoitus: Yhdysvallat säästää ja silti kasvaa sekä kutistaa vajeitaan
- Pääkirjoitus: Venäjän liikkeitä pitää seurata
- Vieraskynä: Maahanmuutto saattaa synnyttää hierarkioita
- MUUT LEHDET: Nuorisotakuusta ei ole malliksi muille
- Pääkirjoitus: Erimielisyys al-Assadin asemasta vaikeuttaa konfliktin ratkaisua
- Pääkirjoitus: Säätiöiden loistava tulevaisuus ei saa hävitä kohutapausten alle
- Pääkirjoitus: Arktinen neuvosto ei käske





