Tarkkailijoilla suuri vastuu Syyriassa

 |   | 
 
Helsingin Sanomat

Kansannousu presidentti Bashar al-Assadia vastaan on jatkunut Syyriassa pian jo kymmenen kuukautta. Hallituksen armoton vastaisku on maksanut luultavasti tuhansien ihmisten hengen.

Vasta tällä viikolla tilannetta on päässyt tutkimaan läheltä merkittävä kansainvälinen taho, Arabiliiton tarkkailijaryhmä. Tarkkailu perustuu Syyrian ja Arabiliiton marraskuun alussa tekemään sopimukseen, jonka mukaan Syyrian hallitus vetäisi panssarinsa ja joukkonsa kaupungeista, vapauttaisi poliittiset vangit, sallisi kansainvälisen median seurata tapahtumia Syyriassa ja ryhtyisi keskusteluihin opposition kanssa.

Ensi viikolla Arabiliiton tarkkailijoiden on määrä kertoa alustavasti, näyttääkö Syyria noudattavan sopimusta. Todennäköisempää on, että al-Assad vain pelaa aikaa yhä rajummille tukahdutustoimille.

Esimerkiksi Syyrian kolmanneksi suurimmassa kaupungissa Homsissa hallituksen joukot harjoittavat siellä käyneiden Der Spiegelin toimittajien mukaan silkkaa terroria. Kapinoivan kaupungin osia näännytetään muuttamalla keskeisiä liikenneväyliä kuolemanvyöhykkeiksi, joilla tarkka-ampujat tulittavat pitkin päivää keitä tahansa kadulla liikkuvia.

Syyrian oppositio ja useat länsimaat epäilevät Arabiliiton hankkeen luonnetta ja mahdollisuuksia.

Tarkkailijat ovat hyväksyneet saattajikseen Syyrian upseereita eli tarkkailtaviaan. Tarkkailuryhmää johtava sudanilainen kenraali luonnehti Homsissa käytyään havaintojaan rauhoittaviksi. Kenraali on Sudanin sotilastiedustelun entinen päällikkö eli edustaa armeijaa, jota epäillään sotarikoksista.

Tarkkailijoiden on syytä ottaa tehtävänsä tosissaan, koska heillä on tärkeä rooli. Jos Arabiliitto puoltaa kansainvälisiä toimia Syyriassa samoin kuin keväällä Libyassa, Venäjän ja Kiinan on vaikea jarruttaa Syyrian painostamista YK:n turvallisuusneuvostossa.

Muuten ulkomaailman mahdollisuudet auttaa Syyrian oppositiota näyttävät vähäisiltä.

Turkki on ehdottanut Syyriaan pakolaisten turva-alueita, joita ulkovallat valvoisivat sotilaallisesti. Ranska on puhunut humanitaarisen avun käytävistä piiritettyjen siviilien auttamiseksi. On epävarmaa, onko tällaisiin toimiin laajaa valmiutta ja toisivatko ne todellista apua vai ainoastaan yhteenottojen laajenemisen riskin.

Helsingin Sanomat | hs.paakirjoitus@hs.fi

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta