• HS.fi
  • | Digilehti
  • | Kuukausiliite
  • | Nyt
  • | Offerium
  • | Radio Helsinki
  • | Koulutus
  • | Älypää
  • | Oikotie
lauantai 4.2.2012 | Armi, Ronja  Onnittele e-kortilla
Hae
Asiakaspalvelu 
Tilaa lehti
Jätä ilmoitus
Osoitteenmuutos
Jakeluhäiriöt
Yhteystiedot
Linkki 1
Linkki 2
Linkki 3
  • Etusivu
  • Uutiset
  • Arviot
  • Sarjakuvat
  • Keskustelu
  • Blogit
  • Oma elämä
  • Autot
  • Ruoka
  • Nyt
  • Matka
  • Oma kaupunki
  • Muistot
  • Sää
  • Kotimaa
  • Politiikka
  • Kaupunki
  • Ulkomaat
  • Talous
  • Urheilu
  • Kulttuuri
  • Pääkirjoitukset
  • Videot
  • Sää
VIERASKYNÄ

Uusateismista puuttuu muu sisältö

Uskonnonvastaiset ateistit mässäilevät uskontojen nimissä tehdyillä rikkomuksilla eivätkä pysty rakentamaan omaa positiivista historiaansa.

3.3.2010 3:00 | Kommentit

A A

Ilse Paakkinen Kirjoittaja on tohtorikoulutettava Suomen Akatemian filosofisen psykologian moraalin ja politiikan tutkimuksen huippuyksikössä.

Uskonnonvastainen uusateismi on nyt nousussa ja myy. Uskontokriittiset kirjat ovat keikkuneet myyntilistojen kärjessä jo vuosia. Monet kirjailijat, kuten Richard Dawkins, Daniel Dennet ja Sam Harris, ovat paitsi rikastuneet myös haalineet koko joukon opetuslapsia.

Modernin uusateismin kantava voima on viha uskontoja kohtaan. Uusateististen kirjoittajien tarkoitus on kannustaa ihmisiä luopumaan uskonnosta, joka heidän mukaansa on syynä lukuisiin kauheuksiin ja hirmuvaltaan.

Uusateistit pyrkivät käännyttämään uskonnon sokaisemat ihmiset ja saattamaan heidät nykyaikaan, jossa uskonnoista on tullut tarpeettomia; uusateismi onkin eräänlaista reformaatiota äärimmilleen vietynä.

Uskontokriittisyyden vastapainoksi uusateistinen lukija saattaisi kaivata ateistiselle uskolleen myös jotakin muuta sisältöä.

Asiansa tosissaan ottava uusateisti kyseenalaistaa uskontojen sivutuotteena kaikki uskontoihin liittyvät juhlat, pyhät ja siirtymäriitit, kuten kasteen, avioliiton ja hautaan siunaamisen. Tästä näkökulmasta uusateistille jää kovin vähän hänet muihin ateisteihin tai uskovaisiin yhdistäviä perinteitä. Ateismia vaivaa juurettomuus.

Uusateismin voima mutta samalla sen vääjäämätön tappio piileekin kyvyttömyydessä rakentaa omaa positiivista historiaa. Yhteiskunnat ja ideologiat, jotka perustuvat vihaan ja aggressioon, eivät lopulta kohtele omiaankaan hyvin, kuten kuka tahansa 1900-luvun Euroopan sotahistoriaa tunteva tietää.

200-luvulla elänyt kirkkoisä Origenes puhui alemman ja korkeamman tason kristityistä. Uusateistit voi rinnastaa alemman tason kristittyihin, jotka ymmärtävät Raamatusta lukemansa katkelman kirjaimellisesti, sanasta sanaan, eivätkä pääse pintaa syvemmälle. Tästä näkökulmasta uusateistien kritiikki ei saavuta kohdettaan.

Kritisoidessaan uskontoja uusateistit eivät ole ymmärtäneet niiden filosofista traditiota, dogmihistoriaa ja ydinkysymyksiä. Sen sijaan uusateistinen kritiikki perustuu pääasiassa erilaisilla tapahtumien, tekojen ja henkilöiden kauheuksilla mässäilyyn.

Noitavainot ja pedofiliaan syyllistyneet papit ovat uusateistien vakiokalustoa, kun he pyrkivät osoittamaan uskontojen myrkyllisyyden. He johtavat yksittäisistä tapauksista universaaleja totuuksia eivätkä kiinnitä huomiota positiivisesti vaikuttaneisiin uskoviin henkilöihin ja uskonnollisiin tapahtumiin, edes tekojen tasolla.

Uusateistista uskontokritiikkiä voi aiheellisesti verrata pilkkansa kohteeseen, uskonnolliseen fanatismiin.

Niin uusateistit kuin uskonnolliset fanaatikotkin menestyvät vain suhteessa vihaamiinsa vääräuskoisiin toisiin. Sekä uskonnollinen että ateistinen fanaattisuus perustuu ajatukseen, että kaikki olisi hyvin, jos pahoja toisia ei olisi olemassakaan.

Koska uusateistisessa uskontokritiikissä on kyse vihasta ja uskonnollisten traditioiden tahallisesta tai tahattomasta väärin ymmärtämisestä, se ei kykene tuomaan sanomaansa julki muutoin kuin suhteessa vihansa kohteeseen.

Paradoksaalisesti sekä uusateistiset että uskonnolliset fanaatikot tarvitsevat vihansa kohdetta saadakseen sanomansa kuuluviin.

  • Tulostettava sivu
  • Facebook
  • Twitter
  • Sähköposti
  • Uutiskirje

Helsingin Sanomat | hs.paakirjoitus@sanoma.fi

1033 Kommentoi

Keskustelua aiheesta

  • Torhtori on ymmärtänyt väärin

    Sepe 03.03.2010 06:08

    Minulle ateismi on tie vapautua uskontojen epä-älyllisestä maailmankuvasta. En usko aikuisten satuihin, enkä etenkään välitä olla maksamassa kirkon toimintaa kirkollisveron kautta. En tarvitse mitään omaa, kollektiivista positiivista historiaa.

Katso kommentit ja lisää omasi
Ilta-Sanomat

Tuhat miestä kaatanut kaunotar olikin mies: "Kukaan ei koskaan kysynyt"

Seksimaanikoksi tunnustautunut 42-vuotias kaunotar teki ällistyttävän paljastuksen suorassa aamu-tv:n ohjelmassa Briteissä.

  • Autoilijoita kaaoksesta pelastanut ammattikuski ihmeissään: "Ihmiset eivät osaa jarruttaa"
  • Kaksikko kuvasi rajun ketjukolarin Lahdenväylällä
  • Uudet kuvat: Tässä on Breivik heti massamurhan jälkeen
  • Autoharrastajien suuri kerhotila palaa Kirkkonummella - täynnä autoja
  • Tämä suomalaisten suosikkikohde on USA:n kurjin läpi
UUTISET | SÄÄ | VIIHDE | URHEILU | IS TV
Taloussanomat
04:38
Taloussanomien Lainalaskurit

Näin paljon henkivartijan palkkaaminen maksaa

  • Helsingin pörssi nousi korkeimmilleen puoleen vuoteen (19:50)
  • Jättipankkeja epäillään salaliitosta (16:06)
  • Kieltoja ja rangaistuksia – näin kokouksia tehostetaan (21:08)
  • Reuters: Nokia Siemensille etsitään uutta toimitusjohtajaa (16:44)
  • Yrityshaku
  • Pörssikurssit
  • Valuuttakurssit
  • Rahastot
  • Nimitykset
Uutiset
Keisaritamariini

Yksin asuvat apinat herättävät huomiota kasvoillaan

  • Libération-lehti: Barbie äänestäisi Sarkozya
  • HS:n valokuvaaja Heikki Kotilainen kuvasi vaalikampanjointia lähes puoli vuotta –katso kuvakooste
  • Ruotsissa tapetaan harvoin
  • Nuorten miesten mafia herättää pelkoa Malmössä
  • Ranskan lentoliikennettä uhkaa maanantaina lakko
  • Katso kuvakooste perjantain kolarisumasta
  • "Juutalainen Indiana Jones" tunnusti olevansa huijari
  • Ilves juuttuu yhtä tiukemmin liigatyveen
  • Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Puhelinten hintavertailu
RSS
Uutiskirje
Digilehti
Mobiili
Tekstiversio
Arkisto
Hakemisto HS.fi
Sivun alkuun
  • A
  • Arkisto
  • Asiakaspalvelu
  • Autot
  • B
  • Blogit
  • D
  • Digilehti
  • E
  • E-kortti
  • Elokuvat
  • Etusivu
  • F
  • Fingerpori
  • H
  • HS Kauppa
  • Hyvinvointi
  • I
  • In English
  • K
  • Karlsson
  • Kaupunki
  • Keskustelu
  • Kirjat
  • Konsertti
  • Koti
  • Kotimaa
  • Kulttuuri
  • Kuukausiliite
  • L
  • Levyt
  • Lukijoiden kuvat
  • M
  • Matka
  • Mediatiedot
  • Menokone
  • Mobiiliviihde
  • Moottoripyörät
  • N
  • Nimitysuutiset
  • Nyt
  • Näyttelyt
  • O
  • Oikotie
  • Oikotien asunnot
  • Oikotien kartta
  • Oikotien koulutus
  • Oikotien työpaikat
  • Oma elämä
  • Oma kaupunki
  • P
  • Parisuhde ja seksi
  • Pelit
  • Perhe
  • Politiikka
  • Pääkirjoitukset
  • R
  • Radio Helsinki
  • Ruoka
  • S
  • Sää
  • T
  • Tallirenki
  • Talous
  • Tanssi
  • Teatteri
  • Testit
  • Tori
  • Tulospalvelu
  • TV
  • Tyyli
  • U
  • Ulkomaat
  • Ulkonäkö
  • Urheilu
  • Uutiset
  • V
  • Videot
  • Viihde
  • Viivi & Wagner
  • Vikasarja
  • Ä
  • Älypää
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty
Yhteystiedot Asiakaspalvelu
Palaute Tilaa Hesari
Apua ongelmiiin Jätä ilmoitus
Uutisvinkki Osoitteenmuutos
In English Jakeluhäiriöt
HS Digilehti Nyt
HS Arkisto Kuukausiliite
Mobiilipalvelut Radio Helsinki
Oikotie Mediatiedot
Älypää Käyttöehdot

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.