Kaikkonen allekirjoitti homoliittolain ensimmäisenä oppositioedustajana

 |   | 
 
Markus Jokela / HS
Itseäni riepoo yleisesti koventuneet ja kiristyneet asenteet yhteiskunnassa, mikä näkyy monissa erilaisissa asioissa, keskustan kansanedustaja Antti Kaikkonen sanoo.
Itseäni riepoo yleisesti koventuneet ja kiristyneet asenteet yhteiskunnassa, mikä näkyy monissa erilaisissa asioissa, keskustan kansanedustaja Antti Kaikkonen sanoo.

Keskustan Antti Kaikkonen allekirjoitti perjantaina ensimmäisenä opposition edustajana tasa-arvoisen avioliittoon tähtäävän lakialoitteen.

Kaikkonen kertoi HS:lle päätyneensä ratkaisuun, sillä hän kokee lakialoitteen tavoitteen oikeudenmukaiseksi. Hänen mielestään "ihmisillä pitää olla tasa-arvoiset oikeudet, eikä se ole keltään pois".

"Itseäni riepoo yleisesti koventuneet ja kiristyneet asenteet yhteiskunnassa, mikä näkyy monissa erilaisissa asioissa. Olkoon tämä pieni henkilökohtainen mielipiteenosoitus avoimen ja humaanin yhteiskunnan puolesta", hän muotoili.

Lakialoitetta valmisteleva Lasse Männistö (kok) oli tyytyväinen Kaikkosen ratkaisuun. Hän toivoi, että myös muut keskustalaiset ja perussuomalaiset seuraisivat Kaikkosen esimerkkiä.

"Olen iloinen siitä, että hän on ajatellut asiaa. Kysymys ei ole hallitus–oppositiokysymys vaan puoluerajat ylittävästä työstä yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon toteutumisen puolesta", Männistö sanoi.

Aloitteen tavoitteena on antaa homopareille oikeus avioliittoon. Lakialoite syntyi, koska hallitus ei kristillisdemokraattien vastustuksen takia tee esitystä sukupuolineutraalista avioliitosta.

Männistö ei halunnut kommentoida sitä, kuinka paljon aloitteella on tällä haavaa allekirjoittajia. Näillä näkymin paperi on saamassa alle sata nimeä.

HS on kertonut aiemmin, että keskustan puheenjohtaja Mari Kiviniemi ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen äänestäisivät homoparien avioliitto-oikeuden puolesta, mutta eivät aio allekirjoittaa asiaa koskevaa lakialoitetta.

Suurimmasta oppositiopuolueesta, perussuomalaisista kukaan ei ole allekirjoittanut aloitetta.

Kaikkonen ei halunnut "lähteä neuvomaan asiassa muuta oppositiota tai keskustan johtoa".

"Kyse on mielestäni omantunnon kysymyksestä, johon jokainen ratkaisee suhtautumisensa itse. Toivon, että erilaiset mielipiteet hyväksytään ja niitä kunnioitetaan."

Myös suurista hallituspuolueista löytyy uutta avioliittolakia vastustavia edustajia.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori