Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Lavrov huomenna Suomeen – luvassa keskustelua Syyriasta ja viisumeista

 |   | 
 
STT
Kimmo Mäntylä / Lehtikuva
Ve­nä­jän ul­ko­mi­nis­te­ri Ser­gei Lav­rov vie­rai­lee Suo­mes­sa maa­nan­tai­na ul­ko­mi­nis­te­ri Erk­ki Tuo­mi­ojan (sd) kut­su­ma­na.
Ve­nä­jän ul­ko­mi­nis­te­ri Ser­gei Lav­rov vie­rai­lee Suo­mes­sa maa­nan­tai­na ul­ko­mi­nis­te­ri Erk­ki Tuo­mi­ojan (sd) kut­su­ma­na.

Venäjä käy Syyrian konfliktin ratkaisemisessa länsimaiden kanssa tahtojen taistelua, arvioi Aleksanteri-instituutin tutkija Hanna Smith. Syyrian kysymys on yksi asia, joka nousee esille maanantaina Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin Suomen-vierailulla.

Smithin mielestä Venäjän tuki Syyrian nykyjohdolle on ollut selkeästi Lavrovin kampanja. Venäjä ei halua samanlaista tulosta kuin Serbiassa, Irakissa tai Libyassa, joissa vanha johto on heitetty pois. Toisaalta Venäjä on pelannut itsensä nurkkaan, koska ratkaisua ei tiedä kukaan.

Suomen ja Venäjän näkemykset Syyrian kriisistä eroavat jonkin verran. Lavrovin isäntä, ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd) on ollut kriisin ratkaisemisen suhteen aktiivinen. Tosin ei Suomi täysin Yhdysvaltojenkaan linjoilla ole ollut.

"Humanitaarinen tilanne Syyriassa on menossa koko ajan pahemmaksi, ja se on perinteisesti sellainen asia, johon Suomi on ottanut vahvasti kantaa", Smith arvioi.

Lavrov tapaa myös tasavallan presidentti Sauli Niinistön ja pääministeri Jyrki Kataisen (kok) sekä puhuu Suomen suurlähettiläille.

Tapaamisissa käsiteltäneen muun muassa Venäjän WTO-jäsenyyden tuomia muutoksia EU:n ja Venäjän taloussuhteissa.

Yksi Lavrovin vierailun aikana esille nousevista asioista on viisumivapaus EU:n ja Venäjän välillä. Lavrov on arvioinut, että viisumivapaus voisi toteutua jopa puolessatoista vuodessa.

"Skeptinen realistinen aikataulu on kymmenen vuotta. Kyse ei ole siitä, etteikö tekniikkaa saada pelaamaan, vaan enemminkin kysymys siitä, miten Venäjän muut rajat toimivat ja kyse on myös Venäjän sisäpoliittisesta kehityksestä. EU:ssa asiaa ei myöskään nähdä ulkopoliittisena ykkösprioriteettina", Smith arvioi.

Smithin mielestä vierailun aikana kannattaa nostaa esille myös Suomen ja Venäjän välisiä kahdenkeskisiä kipukohtia.

"Se hälventäisi sitä selvää ärtymystä, joka Venäjän puolella nousee aina kun kysytään, mitä ulkopolitiikassa tarkoittaa, että Venäjä puolustaa omia kansalaisiaan. Välillä tuntuu, että Moskovassa ei aina hahmoteta sitä, miten heidän tekemisensä ja sanomisensa otetaan vastaan pienissä naapurimaissa", Smith sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

19.6.2013