Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Mepit kiittelivät EKP:n päätöstä

 |   | 
 
Lehtikuva
Sdp:n Liisa Jaakonsaari kiitteli EKP:n päätöstä, Nils Torvalds (r) oli kriittisempi.
Sdp:n Liisa Jaakonsaari kiitteli EKP:n päätöstä, Nils Torvalds (r) oli kriittisempi.

Euroopan keskuspankin päätös ostaa kriisimaiden joukkovelkakirjoja sai perjantaina suomalaisten europarlamentaarikkojen kiitokset yli puoluerajojen.

"EKP:n päätös on ikään kuin potilaan teippausta. Se lisää vakautta ja luottamusta siihen, että euro ei hajoa", sanoi Sirpa Pietikäinen (kok) Helsingissä aamulla pidetyssä toimittajatilaisuudessa. Samalla hän korosti, että pitkäjänteinen kriisin hoito on pahasti kesken.

"Tämä on vähän niin kuin lumilautailua. Ei riitä, että nojaa yhdellä jalalla taakse, pitää tehdä monta asiaa samaan aikaan."

Sdp:n Liisa Jaakonsaari arvioi EKP:n päätöstä merkittäväksi liikahdukseksi ja muutokseksi pankin vanhaan linjaan, joka on keskittynyt inflaation torjumiseen.

"Tässä halutaan katkaista kriisimaiden kuolemankierre. Espanja on toteuttanut troikan ohjeita säästöistä, mutta huono kierre on jatkunut. EKP:n toimien pointti on se, että kriisimaat saataisiin jaloilleen."

EKP ilmoitti torstaina olevansa valmis ostamaan euroalueen kriisimaiden joukkovelkakirjoja rajoituksetta. Tavoitteena on hillitä korkojen nousua kriisimaissa, jotta niiden taloudet eivät täysin pysähtyisi.

Samaan aikaan EKP ilmoitti poistavansa muualta rahoitusjärjestelmästä rahaa estääkseen inflaatiota eli hintojen nousua.

Myös vihreiden Satu Hassi ja keskustan Hannu Takkula olivat tyytyväisiä pankin päätökseen. Takkula tosin epäili, että kriisimaiden ei ole helppo käyttää tukiohjelmaa hyväksi siihen sisältyvien rankkojen ehtojen vuoksi.

"Esimerkiksi Italiassa Mario Montilla on pian vaalit edessä ja oppositio voi hyökätä häntä vastaan. Myös Espanjan kynnys on korkealla."

Kriittisin paikalla olleista mepeistä oli Nils Torvalds (r).

"EKP:n päätös harmittaa, mutta se on hyväksyttävä" , hän sanoi.

Torvaldsin mukaan EKP:n rahahanojen avaamisella torjutaan Espanjassa toimivia "lainahaita", jotka hyötyvät korkojen sahaamisesta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

23.5.2013