Väyrynen oli vedossa yrittäjien presidenttipaneelissa

 |   | 
 
STT
Markku Ulander / Lehtikuva
Ensimmäinen presidenttipaneeli sujui sopuisasti.
Ensimmäinen presidenttipaneeli sujui sopuisasti.

Seinäjoki. Presidentinvaalikamppailussa siirryttiin perjantaina uuteen vaiheeseen. Neljä kisassa mukana olevaa ehdokasta otti mittaa ensimmäistä kertaa toisistaan Valtakunnallisten yrittäjäpäivien paneelissa Seinäjoella.

Vihreiden Pekka Haaviston, Sdp:n Paavo Lipposen, kokoomuksen Sauli Niinistön ja keskustan Paavo Väyrysen yhteenotto sujui vielä herrasmieshengessä ja lämmittelyn merkeissä.

Seinäjoki-Areenan sävyisään tunnelmaan tuli pieniä säröjä vain, kun Väyrynen alkoi pariinkin otteeseen purnata paneelin vetäjille. Väyrynen paheksui sitä, ettei häntä päästetty Niinistön ja Lipposen kimppuun näiden aikoinaan harjoittamasta eurooppapolitiikasta ja Suomen viennistä turmiolliseen yhteisvaluuttaan.

Väyrynen katsoi, että Eurooppaa ollaan nyt vahvasti viemässä liittovaltion suuntaan. Hän syytti Lipposta federalismista.

Lipponen kuittasi Väyrysen hyökkäyksen pitämällä liittovaltiopuheita ihmisten harhauttamisena. Lipposen mukaan kyse on vain siitä, että velkakriisin hallinta vaatii aivan välttämättä integraation syventämistä, "piste". Komissiolla on oltava oikeaa valtaa puuttua asioihin.

Niinistö ei uskonut, että euro särkemällä saataisiin aikaan mitään parempaa.

"Minun on vaikea nähdä, että sirpaleet yksinään olisivat vahvempia. Yksikään velka ei läntisestä maailmasta poistu, yksikään pankki ei pelastu, dominovaara ei yhtään vähene sillä, vaikka me kuoppaisimme kuinka syvälle euron tässä tilanteessa."

Haavisto piti selvänä, että Kreikka tarvitsee jonkinlaisen velkasaneerauksen, koska se ei mitenkään selviydy veloistaan. Hän pahoitteli samalla kreikkalaisten hieman rasistissävyistä syyllistämistä ja toivoi, että maa pääsisi jaloilleen omiin vahvuuksiinsa ja uuteen yrittäjyyteen perustuvalla ohjelmalla.

Ehdokkaat toivoivat yrittäjille parempia mahdollisuuksia osallistua tuloneuvotteluihin, joista ne ovat yhä ulkona.

Väyrynen katsoi, että suurteollisuuden ja ay-liikkeen kesken tehdään pienyrittäjille raskaita ratkaisuja. Hän kantoi huolta siitä, että nytkin ollaan neuvottelemassa kolmesta vapaapäivästä lisää työntekijöille.

"Pelkään pahoin, että ay-liike ajaa läpi sen tulkinnan, että se on nyt lisää lomaa, jota voi käyttää sitten kosmetiikan tai vertailevan erotiikan opiskelemiseen", hän nauratti yleisöä.

Lipponen myönsi, että kilpailukykyä pitäisi sen ylläpitämisen lisäksi yrittää vielä parantaakin.

"Kun puhutaan näistä vapaista, niin kyllähän se niin on, että meillä pitäisi tehdä enemmän työtunteja Suomessa."

Paneelista puuttuivat jo tiedossa olevista ehdokkaista perussuomalaisten Timo Soini ja Rkp:n Eva Biaudet, joiden aikatauluun Seinäjoen tilaisuus ei sopinut. Soinilla oli perjantaina eduskunnassa omalle puolueelleen tärkeä äänestys perustuslain uudistuksesta.

Niinistön gallup-etumatka on musertava, mutta Seinäjoella nähdyn perusteella hän ei ole väittelyissä niin suvereeni, etteikö kilpailijoilla olisi mahdollisuuksia kiriä etumatkaa.

Varsinkin Väyrynen oli vedossa, ja hän onnistui supliikillaan naurattamaan yrittäjäyleisöä eniten. Pohjanrannan isäntä otti myös kaiken irti taustastaan kansanopisto-, viinitila- ja tanssilavayrittäjänä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori