21.12.2010 15:05 | Päivitetty: 21.12.2010 15:33
Elinkeinoelämän keskusliitto EK kiittelee verotyöryhmän linjausta yhteisöveron laskemisesta. Samoin EK:ta miellyttää verotuksen painopisteen siirtäminen pois työn verotuksesta.
EK painottaa tiedotteessaan, ettei energia- ja ympäristöverojen muutoksilla pidä kuitenkaan heikentää suomalaisten yritysten kilpailukykyä. Yritysten kannalta on myös liiton mielestä valitettavaa, että työryhmä esittää kiristystä pääomatulojen ja osinkojen verotukseen.
Toimihenkilökeskusjärjestö STTK puolestaan katsoo, että verotyöryhmän esitys ajaisi keskituloiset ahtaalle. Palkansaajiin iskisivät muun muassa kiinteistö-, ympäristö- ja energiaverojen kiristäminen.
STTK:n puheenjohtaja Mikko Mäenpää sanoo tiedotteessaan, että verotuottoja tulisi mieluummin hakea esimerkiksi karsimalla yritysten saamia verotukia.
Korkeasti koulutettujen keskusjärjestö Akava pitää tervetulleena ehdotusta työn verotuksen alentamisesta.
Yhteisöveron alentamista Akava pitää kuitenkin vääränsuuntaisena ehdotuksena.
Poliitikot nuivina verotyöryhmän esitykselle 21.12.2010
Työryhmä: Asuntolainan korkotukea ja kotitalousvähennystä leikattava 21.12.2010
Veronmaksajien Lehtinen: Edessä ovat verovaalit 21.12.2010
Kaupan liitto pettyi verotyöryhmän esitykseen 21.12.2010
Näin veroesitykset osuisivat suomalaisiin 21.12.2010
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi