sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Gasum: Pöyryn selvitys avasi päättäjien silmät

13.9.2010 17:06 | Päivitetty: 13.9.2010 18:39

Maakaasuyhtiö Gasumissa ollaan tyytyväisiä maakaasun veronkorotuksen porrastamiseen. Toimitusjohtaja Antero Jännes arvioi STT:lle, että veromuutosta ei olisi tehty ilman Gasumin konsulttiyhtiö Pöyryllä teettämää selvitystä. Se avasi hänen mielestään päättäjien silmät.

Selvitystä Pöyryllä tehnyt johtava asiantuntija Janne Rauhamäki sanoo, että oleellista on, ettei hallitus tehnyt kivihiilen käyttöön kannustavaa veroratkaisua.

Turpeen käyttöön vaikutus voi olla Rauhamäen mielestä pienempi, koska ratkaisu tuo edelleen maakaasulle enemmän kustannuspainetta kuin turpeelle tai puulle.

Jännes uskoo, että päätöksen avulla maakaasu säilyttää asemansa, eikä ainakaan lähivuosina kivihiiltä ryhdytä polttamaan sen sijasta enemmän.

"Maakaasu säilyttää sen aseman, mikä sille puhtaampana polttoaineena tulee. Olisimme tietysti toivoneet pysyvää muutosta. Aina on vaikea nähdä mikä polttoaineiden hinta, päästöoikeuden hinta ja sähkön hinta on vuonna 2015. Eli on vaikea sanoa, mikä tilanne on, kun korotus on täysimääräisesti voimassa", Jännes toteaa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.