12.2.2009 5:34 | Päivitetty: 12.2.2009 8:18
Jyri Häkämies
Puolustusministeri Jyri Häkämies (kok) haluaa saada naiset mukaan kutsuntoihin, kertoo Hufvudstadsbladet. Tarkoituksena olisi lisätä naisten kiinnostusta asepalveluksen suorittamiseen, sillä armeijaan lähtevien naisten määrä on laskenut jyrkästi.
Häkämiehen mallissa kutsukirje lähtisi kaikille ikäluokan naisille, mutta kutsuntoihin osallistuminen olisi vapaaehtoista. Myös asepalveluksen suorittaminen säilyisi edelleen vapaaehtoisena.
Naisten osallistuminen kutsuntoihin vaatisi lainmuutoksen, joka mahdollistaisi tietojen keräämisen kunkin ikäluokan naisista. Häkämies aikoo asettaa ehdotusta pohtivan työryhmän vielä huhtikuun aikana.
Myös Kokoomusnaisten puheenjohtaja, opetusministeri Henna Virkkunen ehdotti noin viikko sitten, että kutsuntakirjeet tulisi lähettää myös naisille. Hänkään ei kuitenkaan pakottaisi kaikkia naisia armeijaan, vaan sekä asepalvelus että kutsunnat säilyisivät pakollisina.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi