sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Hallitus luopuu kiistellystä perintöverouudistuksesta

18.11.2008 15:54 | Päivitetty: 18.11.2008 16:17

Hallitus vetää paljon arvostelua herättäneen, yritysten sukupolvenvaihdoksiin rajatun perintöverouudistuksensa pois eduskunnasta.

Tästä hankkeesta luovutaan kokonaan, ja sen sijasta kevennetään sekä perintö- että lahjaverotusta yleisesti. Sukupolvenvaihdoksiin vuonna 2004 tehty kevennys säilyy.

Hallitus sopi perintöveroratkaisustaan samalla, kun se päätti ensi vuoden budjetin muutoksista ja siirtymisestä velkaelvytykseen.

Perintö- ja lahjaverotuksen yleinen kevennys toteutetaan siten, että molempien verojen asteikkoja alennetaan kolme prosenttiyksikköä ensimmäisessä veroluokassa.

Tähän luokkaan kuuluvat lähimmät perilliset ja sukulaiset. Kevennys koskee sekä sukupolvenvaihdoksia että tavallisia perintötilanteita. Uudet veroasteikot tulevat voimaan ensi vuoden alusta.

Alle 20 000 euron perinnöt ovat muutoksen jälkeenkin verottomia, ja 20  000 euron perinnöstä menee veroa edelleen sata euroa. Yli 20 000 euron perinnöstä meni vanhan asteikon mukaan veroa 10 prosenttia, mutta nyt asteikkoa kevennetään siten, että veroa peritäänkin vain 7 prosenttiia.

Sama kolmen yksikön alennus tehdään perintöveroasteikon muihinkin prosentteihin ja myös lahjaveroasteikkoon.

Perinnöistä poiketen veroa pitää alkaa maksaa jo 4 000 euron arvoisista ja sitä arvokkaammista lahjoista.

Hallitus tunnusti tiistaisessa tiedotteessaan, ettei sen esittämästä sukupolvenvaihdosten perintöverokevennyksestä olisi tullut toimivaa. Esityksen lyttäsi moni veroasiantuntija, ja eduskunnassa se todettiin laajalti ongelmalliseksi kansalaisten yhdenvertaisuuden näkökulmasta.

"Hallitus toteaa, ettei sen alun perin tavoittelemia työllisyys- ja elinkeinopoliittisia vaikutuksia ole mahdollista saavuttaa perintö- ja lahjaveroon tehtävien täsmätoimenpiteiden avulla", hallituksen tiedotteessa sanotaan.

Nyt sovittu perintö- ja lahjaveron yleinen kevennys vähentää valtion verotuloja vuodessa noin 60 miljoonaa euroa. Likimain saman summan valtio saa päätetyllä alkoholiveron korotuksella.

Taloudellinen tilanne on hallituksen mukaan kiristynyt niin nopeasti, että valtio aloittaa velkaelvytyksen. Tämä tarkoittaa sitä, että valtion ensi vuoden talousravio on noin kaksi miljardia alijäämäinen ja valtion nettovelka kääntyy kasvuun ensimmäisen kerran vuosikymmeneen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.