sunnuntai 27.5.2012 | Ritva  Onnittele e-kortilla

Heinäluoma: Pitkäaikaistyöttömistä lisää vastuuta kunnille

23.5.2011 22:20

Eero Heinäluoma

Eero Heinäluoma

Sdp:n hallitusneuvottelija Eero Heinäluoma sanoi poistuessaan maanantai-iltana Säätytalolta, että kuntien pitäisi ottaa enemmän vastuuta nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymisestä.

Heinäluoma ei suoraan vahvistanut Ylen A-studion maanantaista uutista. Ohjelman nettisivulla kerrottiin illalla luonnoksesta, jonka mukaan hallitusohjelmaan ollaan kirjaamassa uutena linjauksena, että vastuu pitkäaikaistyöttömistä siirretään valtiolta kunnille. Rahat tulisivat kuitenkin yhä valtiolta.

"En ole paperia lukenut, mutta se on tärkeä asia", Heinäluoma sanoi.

Neuvottelujen elinkeinotyöryhmässä esillä olleen luonnoksen mukaan tavoitteena on saada kaikista työttömistä noin joka kolmas ja pitkäaikaistyöttömistä puolet koulutukseen.

Elinkeinoryhmän puheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natri (sd) oli tuohtunut paperin vuotamisesta julkisuuteen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.