torstai 9.2.2012 | Raija, Raisa  Onnittele e-kortilla

Internetin sääntely jakaa euroedustajien mielipiteet

8.6.2009 15:10

Euroedustajien mielipiteet Internetin sääntelystä jakaantuvat HS:n vaalikoneessa. Seitsemän valittua hyväksyy sääntelyn jäsenvaltioiden tasolla, neljä katsoo EU:n voivan ryhtyä säätelytoimiin esimerkiksi rikollisuuden ehkäisyn takia ja kaksi pitäisi poliitikkojen ja viranomaisten näpit kokonaan poissa asiasta.

Molemmat sosialidemokraattien listalta valitut katsovat, että internetin sääntely ei kuulu poliitikoille tai viranomaisille.

Liisa Jaakonsaari perustelee kantaansa sillä, että sääntely on käytännössä mahdotonta. Nettirikollisuutta voidaan hänen mielestään kitkeä tiiviimmällä poliisien yhteistyöllä.

Mitro Repo ilmoittaa vastustavansa kaikkea sensuuria. Hän katsoo, että internetissä ilmenevää rikollisuutta vastaan voidaan taistella myös kunnioittaen kansalaisten oikeuksia ja vapauksia.

EU:n sääntelyn hyväksyvät Anneli Jäätteenmäki (kesk), Sirpa Pietikäinen (kok), Ville Itälä (kok) ja Heidi Hautala (vihr).

Hautala katsoo, että EU-tason sääntely vähentäisi kirjavuutta rikollisuuden vastaisissa toimissa, mutta vaatii samalla kunnioittamaan kansalaisten perusoikeuksia. "Tietosuojaviranomaisilla tulee olla nykyistä enemmän valtaa estää yleisen turvallisuuden varjolla tehtävät rajoitukset internetin käyttöön", hän toteaa perusteluissaan.

Pietikäinen taas huomauttaa, että internetissä ja muussa yhteiskunnassa ei voi olla erilaisia pelisääntöjä esimerkiksi pedofiliaan ja varastamiseen suhtautumisessa.

Itälä kuuluttaa lisäksi parempaa kuluttajansuojaa internetiin.

Riikka Manner (kesk), Hannu Takkula (kesk), Eija-Riitta Korhola (kok), Sari Essayah (kd), Timo Soini (ps), Satu Hassi (vihr) ja Carl Haglund (r) katsovat, että internetin sääntelystä päättäminen kuuluu ensisijaisesti jäsenvaltioille.

Hassi kuitenkin sanoo, että voisi hyväksyä myös EU-tason sääntelyn. Hän kritisoi nyt EU:ssa käsittelyssä olevaa telekom-pakettia siitä, että se ei kunnioita tarpeeksi internetin käyttäjien oikeuksia ja sananvapautta.

Sananvapauteen vetoaa myös Soini.

"Sananvapauden kannalta Internetiä ei pitäisi rajoittaa. Selvään rikolliseen toimintaan on kuitenkin voitava puuttua ja sen on koskettava myös Internetiä. Puuttumiseen pitää olla tuomioistuimen päätös, ennakkosensuuria en hyväksy."

Essayah korostaa sitä, että EU:lle ei pidä antaa mitään "isoveli valvoo" -tyyppisiä oikeuksia.

Takkula taas katsoo, että esimerkiksi lapsille sopimattoman ja rikollisen aineiston kitkemiseksi tarvitaan uusia, tehokkaita toimenpiteitä unionin jäsenmaissa.

Muut ehdokkaat eivät kommentoineet vastauksiaan tähän kysymykseen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.