perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla
UUTISANALYYSI

Ja nyt saatte keskustella

Valtion keskustelufoorumi otakantaa.fi ei lähde lentoon

Julkaistu: 8.4.2008 lehdessä osastolla Politiikka

Tänään se on sitten alkanut - kaikkien odottama Keskustelu sähköisen vuorovaikutuksen kehittämisesityksestä!

Toivottavasti valtionhallinnon keskustelufoorumi www.otakantaa.fi ei mene heti aamusta tukkoon. Onneksi oikeusministeriö on antanut keskusteluaikaa kesäkuun puoleenväliin saakka.

Jos hyvin käy, debatista saadaan vielä vilkkaampi kuin edellisestä Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuslainsäädäntöä uudistetaan - miten työtä tulisi jatkaa? -keskustelusta. Se keräsi peräti 25 puheenvuoroa.

Jaa, että mikä otakantaa.fi? Ei tarvitse nolostua, jos julkishallinnon tärkein (ja ainoa) keskustelusivusto on tuntematon.

Viime marraskuussa tehdyn tutkimuksen mukaan se oli tuttu vain 12 prosentille virkamiehistä. Yli kaksi kolmasosaa ei ollut ikinä kuullutkaan siitä.

Tutkimusta otakantaa.fi-palstasta referoidaan lyhyesti oikeusministeriön pari viikkoa sitten julkaisemassa esityksessä Sähköisen kuulemisen kehittäminen valtionhallinnossa, II vaihe, joka löytyy osoitteesta www.om.fi/1205254170061.

Esitys on kutkuttavaa luettavaa kaikille, jotka ovat kiinnostuneita sekä 2000-luvun kansalaisvaikuttamisesta että tahattomasta huumorista.

Nykyisin on jo nimittäin harvinaista löytää enää mistään mietintöä, jossa työryhmä esittää toimenpiteiksi muun muassa, että "kehitetään malleja ja työvälineitä internetin keskustelupalstoilla käytyjen keskustelujen seurantaan ja niiden mahdolliseen hyödyntämiseen esimerkiksi tiedonlähteenä tai palautteena."

Ilkeily sikseen. Palstan ylläpitäjiä ei käy kateeksi.

Vuonna 2000 perustettu otakantaa.fi on malliesimerkki siitä, kuinka vaikeata on luoda vireää ja kaikkia osapuolia hyödyttävää sähköistä foorumia hallinnon ja kansalaisten välille.

Sivusto ei ole missään vaiheessa päässyt siivilleen. Ensimmäiset vuodet otakantaa.fi toimi moderoimattomana foorumina eli puheenvuoroja ei tarkastettu etukäteen. Keskustelu kävi mahdottomaksi, kun sivut täyttyivät tulikivenkatkuisista pakkoruotsi- ja Karjala takaisin -jankutuksista.

Myöhemmin sivuston konseptia uudistettiin. Taso koheni, mutta lukijat kaikkosivat viimeistään tiukan moderoinnin myötä. Viimeisen vuoden aikana sivustolla on tehty 80000 vierailua, ja viestejä on jätetty 1700 kappaletta.

Mittasuhteista kertoo jotain se, että Helsingin Sanomien keskustelusivuilla julkaistaan yhdessä päivässä noin 2000 viestiä. Vertailu on kohtuuton ja epäreilu, mutta suuntaa antava.

Vallankumous onnistuu harvoin, varsinkaan ylhäältä käsin. Otakantaa.fi:n näkymättömyys saa silti epäilemään, kuinka paljon valtakoneistolla on aitoa kiinnostusta käydä dialogia kansalaisten kanssa - ainakin keskeneräisistä asioista.

Kokemus on osoittanut, että keskustelu hallinnon hankkeista on ihan ok, kunhan se käydään päätöksenteon jälkeen.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.