Julkaistu: 5.5.2009 lehdessä osastolla Politiikka
-gallup
Julkkisehdokkaat eivät näytä olevan suosiossa eurovaaleissa. Tämä
käy ilmi HS:n tilaamasta tutkimuksesta, jossa kysyttiin, keitä kaikkia
äänestäjät voisivat ajatella äänestävänsä kesäkuun EU-vaaleissa.
Suosituimmiksi ehdokkaiksi nousi lähinnä pitkän linjan poliitikkoja - nykyisiä europarlamentaarikkoja, puolueiden puheenjohtajia ja kansanedustajia.
Listan kärkipäähän nousi vain yksi niin sanottu julkkisehdokas, ortodoksipappi Mitro Repo. Käytetyllä mittaustavalla Repo on Sdp:n suosituin ehdokas ohi Liisa Jaakonsaaren ja Satu Taiveahon.
Muita julkkisehdokkaita - kohupotkut saanutta Johanna Korhosta, tai urheilijoita, Johanna Mannista, Atik Ismailia, Jani Sievistä ja Joona Puhakkaa, - voisi ajatella äänestävänsä vain pari kolme prosenttia suomalaisista.
Vastaajilta kysyttiin, keitä kaikkia he voisivat ajatella äänestävänsä 48 ehdokkaan listalta, jos menevät äänestämään. He saivat valita niin monta ehdokasta kuin voisivat kuvitella äänestävänsä. Siksi kyseessä ei ole kannatustutkimus, vaan kysely mittaa ehdokkaiden kiinnostavuutta nyt, kun kampanjointi on vasta alkamassa.
kotimaa a 4
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi