sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Kanerva selitti tekstiviestinsä sisältöä

29.3.2008 17:11 | Päivitetty: 29.3.2008 21:07

Srdjan Zivulovic / REUTERS

Ulkoministeri Ilkka Kanerva sapuu kongressikeskukseen EU -ulkoministerikokoukseen Brdoon Sloveniassa.

Ulkoministeri Ilkka Kanerva sapuu kongressikeskukseen EU -ulkoministerikokoukseen Brdoon Sloveniassa.

Brdo. Ulkoministeri Ilkka Kanerva selitti Ilta-Sanomissa lauantaina julkaistun tekstiviestinsä sisältöä EU-ulkoministerikokouksen lehdistötilaisuudessa Sloveniassa.

Kanerva antoi ymmärtää, että viesti oli vain vastaus hänelle esitettyyn kysymykseen.

Ilta-Sanomat kertoi lauantaina, että Kanerva lähetti tanssija Johanna Tukiaiselle viestin joka kuului: "Haluatko tehdä sitä jossain jännässä paikassa? Mikä se voisi olla?"

Kun Kanervalta kysyttiin lehdistötilaisuudessa lauantaina, oliko viesti seksiehdotus, Kanerva vastasi seuraavaksi:

"Sen nyt kai jokainen saattoi lukea, että se ei ollut mikään viesti, joka ei olisi ollut vastaus johonkin minulle aiemmin esitettyyn."

Kanerva sanoi uskovansa, että hänen pitää vielä neuvotella tekstiviestiselkkauksesta valtiovarainministerin ja kokoomuksen puheenjohtajan Jyrki Kataisen kanssa.

"Yhteenvetokeskustelu on aihetta käydä", Kanerva sanoi.

Kanerva ei kuitenkaan myöntänyt, että hänen jatkonsa ulkoministerinä on enää jatkokeskustelusta kiinni.

"Kataisen tämänpäiväinen tiedote on niin selvä kuin vain voi olla."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Päivän kysymys

Pidätkö Ilkka Kanervan lähettämää tekstiviestiä sopimattomana?

Ulkoministeri Ilkka Kanerva on lähettänyt Ilta-Sanomien mukaan tanssija Johanna Tukiaiselle ainakin yhden suorasukaisen ehdotuksen.

Kyllä 57% Ei 43%

Vastanneita 7295

Äänestys on päättynyt.

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.